ION77

Manual reparații Volvo xc90/2006

10 posts in this topic

Știe cineva de unde pot face rost de manualul de reparații pentru Volvo xc90din 2006 si ce prețuri ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauti pe torente "VOLVO VIDA". Succes !

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totuși ,are cineva cartea de reparat Volvo xc90/2006 ?

Am făcut rost de VIDA DICE Volvo ,dar nu reușesc sa deschid cu toate aplicațiile pe care le-am descărcat ,dar tot nu reușesc .Mă gândeam că o carte m-ar ajuta mai mult,am găsit pe ibay dar nu pot sa cred ca nu găsesc un manual de reparații accesibil  si în România .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De exemplu,am o problema care speram ca o voi rezolva din manualul de reparații ,am observat o scurgere de ulei pe la clapeta de supape swirl si nu-mi dau seama de ce si pe unde curge uleiul... Știe cineva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caut aceasta carte,o are cineva si cât costa?

image.jpeg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca curge uleiul pe la swirl, iti trebuie alt swirl, care te costa 900ron aproape doar piesele. VIDA nu se deschide cu o aplicatie, ci se instaleaza. Roaga pe cineva mai priceput la calculatoare sa te ajute. Nu vei gasi manuale de reparatii in romania

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare 

La 05.09.2016 at 9:38 PM, Midnight Caller a spus:

"...Daca curge uleiul pe la swirl, iti trebuie alt swirl, care te costa 900ron aproape doar piesele..." 

Dar exista alt tip decat cel cu tija aia de plastic? 

Eu am vazut tija aia sarita de ceva timp in urma, am pus-o la loc dar nu cred ca va sta .

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista doar un singur tip de swirl. Daca sare tija si ai si ulei pe acolo, nu scapi decat cu altul. Asta daca vrei sa faci treaba calumea si nu tiganeala romaneasca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu fac tiganeala si ma intereseaza sa achizitionez sistemul , dar poate sa-l schimbe mecanicul meu ? Sau e nevoie de cunostinte mai speciale in Volvo?

Mai am o problema generata cred tot de swirl, cand "bag pedala brusc" sa depasesc ceva in scurt, masina are un delay o ia greoi apoi se accelereaza dar apare mesajul " engine system service required  " . Daca merg normal (fara accelerari bruste) mesajul dispare a doua zi sau chiar in aceiasi zi, daca merg 20-30 km. 

In Iasi stii la cine sa apelez daca vreu sa schimb sistemul swirl ? Parca ar trebui totusi sa puna cineva si un pc cu vida pe masina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Iasi poti incerca la Tester (daca mai exista) sau la colegul Cipilika. Nu stiu daca il poate schimba mecanicul tau ca nu il cunosc, dar in principiu daca are doua maini si putina logica o poate face oricine. Operatiunea dureaza intre 2h si 5h in functie de cum ies injectoarele si iti va trebui VIDA pt recalibrare

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now