Lupuconstantin

XC60 VS Ford kuga II

7 posts in this topic

Am vandut masina veche(mondeo mk4) si vreau sa va intreb ce credeti ca ar fi mai bine sa aleg : ford kuga II din 2013 sau xc60 2011 ? Ambele au motor de 2000 cm si dotarile aprox identice.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

aia care ti place , comparatia o faci singur printr un test cu ambele

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai mie imi place xc60 dar vad pe aici ca are multe bube, pe clubford nu am vazut sa fie descrise multe probleme la masinile ford, pe mine ma interesa care e mai fiabila

Edited by bobeaurelian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe clubford se pricepe lumea la XC-uri? Ca p-aici nu cred ca se pricepe lumea la Kuge.
Ia-ti ce-ti place si mai ales ce-ti permiti.

Daca ai impresia ca o masina care costa ~35K euro dotata din cap pana-n picioare si cu cel mai mare motor are costuri de intretinere/rulare SIMILARE cu o masina care incepe la 35K euro iti poti cumpara linistit un Ford.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic..

 Se mai pricep unii si la Ford ,poate mai bine decit la Volvo..

 Este supraevaluat ca si pret Volvo intrucit este spre premium de aici asa mare "prapastia" plus ca, Ford vinde intr-o luna cit Volvo intr-un an,cam pe oriunde in lumea asta ,pina si in Ro este pe 4-5ca si loc , la masini noi. ...Ce diferenta majora este intre de ex. un V40 si un Focus III,desigur doar la bani si ,desigur siguranta de 5 stele dar asta este banala la orice model  auto mediu dupa 2012.

Forumistii Ford isi fac masinile fie la service-dealer-reprezentante (ca sint foarte multe ) ,fie la priceputi etc si nu isi dezbat problemele,plus ca nu sint pocnitori aceste masini ,totusi.

Ontopic

1din 3,4 Forduri din Ro aduse din EU au carte de service  cu evidenta europeana in baza Ford. Cite Volvo aduse au asa ceva??Majoritatea Volvo au kmetrajul rupt in 2 ca sa fie comparabile la pret eventual cu vreun  Ford .de exemplu:)

Cauta si vei gasi ceva..

 

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu prea ai cum sa compari XC60 cu Kuga . E ca și cum ai compara SsangYong Rexton cu Mercedes Benz ML.

KUGA e pe platforma de Focus iar XC60 e pe platforma de Mondeo.

Dacă se alege motorul de 2l nu are rost sa iei XC60 pt ca nu are 4x4. Mai bine iei Kuga h4x4.

Iar dacă nu iei Summum nu are nici un farmec .

Iar un XC60 Summum awd automat costa minim 19000 euro la 2011.

E normal ca aici sa găsești multi plângăcioși pt ca un XC60 este o masina premium iar pretențiile sunt premium iar când ai ghinionul de a avea o grămadă de probleme cu o masina de 40.ooo euro este normal sa te plângi. Important este sa filtrezi informația iar filtrand informația afli ca XC60ul este o masina foarte buna cu multe probleme mici și enervante .

Cand te sui din Ford în Volvo însă ești obișnuit cu alea mici și enervante de genul se ia culoarea siglei în fata, se matuiește cromul, chestii uzuale la Ford la care nu le da nimeni importanta dar nu vei auzii un XC60 sa scârțâie interiorul la denivelări pe când la Mondeo 4 e un feature acel scârțâit de plastic ieftin .

Am reparat și Kuga și Smax și Mondeo 4 și nu au legătură cu Volvo decât pe partea mecanica în rest la volan e alta masina cu totul .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now