Sign in to follow this  
Followers 0
yachtmanblue

At engine stop makes a buzz spund

11 posts in this topic

Salutare,

Pentru ca sunt doar sofer de weekend pentru S60, astazi la 3-4 opriri am sesizat ca masina scoate din compartimentul motor un bazait, destul de tare si ciudat. E normal ? Din ce am citit pe alte forumuri Volvo se pare ca zgomotul apare dupa o perioada foarte scurta de la cumparare de noua...

Am facut si un filmulet la ultima oprire...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, este normal. Isi face treaba clapeta de admisie din EGR

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super! Dar, oricum, comparand cu alte marci ciudat sunet...

Mai am senzatia ca in timpul mersului se aude un sunet similar cu "latratul de caine" asa in departare... :)

Multumesc pentru raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E valva control turbo pe ducă, ala e zgomotul care te deranjează.  Zgomotul ce apare la 0:25 . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, valva control turbo, scoate i furtunul care intra in capacul de la chiulasa si vei vedea ca nu mai face, bine-nteles dupa test il pui la loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnah...

Valva control turbo este aceeasi treaba cu ce zice Midnight clapeta de admisie din EGR (sau electrovalva EGR) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt 3 chestii diferite. Valva control turbo e pe spatele motorului, clapeta de admisie din EGR este in dreapta EGR-ului spre intercooler, iar electrovalva EGR este in corpul EGR-ului. De pe telefon mi se auzeau doar tiuielile acelea inalte in filmulet. Bazaiala respectiva da, este de la valva de control turbo cum au zis si colegii mai sus. Vibreaza membrana din ea cat timp se descarca vacuumul din sistem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact ce imi doream :)

Se impune schimbarea de urgenta a acestei valve ? Daca circul, poate afecta ceva anume ? Intreb ca as face operatiunea de schimbare in 3-4 saptamani...

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca intai sa scoti furtunul din ea, si sa vezi daca se potoleste. Am avut un client la care a facut asa apoi si-a revenit singura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi la oprire a scos doar in bizz scurt si silentios. Si cred ca s-a auzit de la piesa din poza. Care e furtunasul pe care trebuie sa il deconectez? 1 sau 2 ?

Capture.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 13 minute, yachtmanblue a spus:

Astazi la oprire a scos doar in bizz scurt si silentios. Si cred ca s-a auzit de la piesa din poza. Care e furtunasul pe care trebuie sa il deconectez? 1 sau 2 ?

1 are codul asta 30774760

 

Capture.JPG

Edited by yachtmanblue

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0