roadx

Oscilatii mecanice cu frecventa joasa la blocul motor pe directia fata-spate a masinii

31 posts in this topic

Acum 17 ore, IulianE a spus:

Am simtit si eu tremuratul la sporadic de cateva ori,imediat dupa ce am cumparat masina.Am pus aditiv de curatare de la Liqui Moly de vreo 4 ori in 10k km si inca de la prima utilizare a disparut.Motorul nu vibreaza deloc in habitaclu,daca pui mana pe volan abia se simte ceva,sunt masini pe benzina care vibreaza mai tare ca a mea in volan.

O sa incerc si eu cu aditiv, poate isi revine :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Revin cu o chestie noua... am observant ca in momentul in care apare acea vibratie puternica, apare si fum albicios pe evacuare. Indiferent daca motorul este rece sau cald.

Sunetul produs de motor se schimba, de asemenea, fiind similar cu mersul in 3 cilindrii.

Nu am pus deocamdata aditiv in motorina.

 

Cu groaza ma gandesc la faptul ca unul din injectoare nu functioneaza correct, sau e pe duca.

As face o verificare, dar nu stiu ce sa am in vedere si nici unde sa merg.

 

Va rog, cine poate, ajutati-ma cu niste sfaturi.

 

Multumesc anticipat!

 

M.T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul e 2.0 diesel

Poate fii injector 

Cand merge in 3 pistoane 

Cu testerul opresti inj pe rand 

Asa reduci cercul suspectilor decla 4 la 1:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare oameni buni,

De la ultima postare, nu am reusit sa ma ocup verificari ale injectoarelor si altele... o delasare de serviciu de 2 saptamani a tinut masina in parcare.

In schimb, ieri, am plecat cu masina pentru diverse, motorul nu mai oscila, si nici fum albicios pe evacuare... am constatat imediat ca ii lipseste puterea, iar la o acceleratie mai puternica, a lasat un nor imens de fum negru in spate, masina abia accelerand. Imediat au aparut intreruperi de alimentare a motorului si mesaj in bord "anti skid service requiered" care apare cam la orice problema...

Pana miercuri nu gasesc pe nimeni cu Vida sa verifice problema....

Numai bine!

Marc T.

Trimis de pe al meu ASUS_Z00AD folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

 

Pana la urma s-a dovedit a fi vorba de valori eronate de la MAF (debitmetrul de aer)... cel putin deocmdata.

Am curatat senzorul MAF si apoi motorul a functionat normal. Cu VIDA s-au sters erorile in speranta ca nu vor mai aparea probleme.

Ramane de vazut...

In schimb s-a constatat ca turbosuflanta nu mai are mult de "trait", dar asta e alta poveste.

 

Stima si respect!

Marc T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte putin probabil ca asta sa fie cauza,dar vezi tu,ne tii la curent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now