VolvoSeeker

Cumpar Volvo C30 R-design

18 posts in this topic

Buna,

Sunt interesata sa cumpar un c30 r-design. Tin sa precizez ca nu am prea multe cunostinte in domeniu, fiind si prima masina, dar m-am gandit ca acesta este un loc potrivit unde as putea intra in contact cu cineva interesat sa isi vanda masinuta.

Pretentiile nu sunt prea mari, totusi ce am gasit ori nu corespund, ori sunt prea scumpe. Ar fi de folos niste propuneri sau sfaturi de achizitie de la beneficiari.

 

Cum nu ma pricep, dar mi s-a pus pata pe..., am urmatoarele exigente, (tipic femeiesti de altfel):

-versiunea r-design, facelift

-pret pana sau in jur de 7000

-max 140 000 km, peste 150 000 doar la motor mai mare

-motor <2000

-culoare alb (sau orice deschis la culoare: albastru, gri etc)

-interior piele/velur

-preferabil* gps, trapa, jante de 17 inch

 

As aprecia poze, detalii, sfaturi.

Cer seriozitate.

 

Multumesc,

Eliza

 

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Am exact ceea ce-ti doresti!

Un C30 cu toate cerintele...

Dar cu motor mare si cutie automata, de "domnisoare" cum spun colegii...

Pentru circa 8700-8500€ ma despart de ea

Sent from my iPhone using Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turbo, ai facut upgrade la rdesign si nu stiu eu ?

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

@VolvoSeeker este perfect C30 lui@Dinoco .... merita vazut

Nu asculta ce spun oamenii "rai" de pe forum, in special cei care nu au avut un C30 ca cel mentionat :)

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dinoco ti-am trimis un mesaj privat.

Precizari: Versiunea face-lift este un 'must'. Cutia automata/manuala conteaza mai putin, desi prefer manuala. Preferintele le-am enumerat mai sus. Vreau poze.

Edited by VolvoSeeker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai atunci nu mai are rost conversatia pt ca eu detin varianta pre face-lift si nu are nici "rdizain" 093dfe85433a25d941ecede43bea226a.jpgd2e169a7af2324a702036a1a54d0eef6.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misto masinuta!

Doar ca mie mi s-a pus pata pe forma farurilor de la r-desig si logo-ul ala nou de pe spate. Mi-ar fi greu sa accept versiunea pre :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Logo-ul se poate pune :)

In afara de alte "rautati" (nu stiu despre ce e vorba) masina lui Dinoco se prezinta foarte bine si este intretinuta. Iti recomand sa alegi cu mintea nu cu inima pt ca este destul de "for life" :))

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, VolvoSeeker a spus:

Doar ca mie mi s-a pus pata pe forma farurilor de la r-desig si logo-ul ala nou de pe spate. Mi-ar fi greu sa accept versiunea pre :(

Farurile au aceeasi forma si la Rdesign si la chel line. Logo in plus R design n-are pe spate.

Numa' bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga mea Eliza,

1) Masinile din primele 2 poze sunt un C30 2006-2010 si un C30 2010-2012. Diferenta vine de la FACELIFT, nu de la kitu' sport.
2) 'logo'-ul asa cum l-ai numit (incorect, de altfel) a fost schimbat in anul de gratie 2008. Adica nu tre' sa fie facelift ca sa aiba scrisul pe hayon si nu pe maner cum este la prima versiune.

Sunt ok sa fiu contrazis cand vine vorba de masini, de Volvo-uri in special. Da' la C30 cred ca ma pricep un pic mai bine decat tine.

Si pentru ca e 1:11 AM si ai facut un pic pe desteapta iti ofer eu un wake up call gratuit. N-o sa gasesti o masina decenta (daca respecti lista de mai sus) in banii aia decat daca are 300K km in bord.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihai,

Eu apreciez intotdeauna criticile constructive, dar anuntul meu se refera strict la versiunile r-design/facelift, nicidecum versiunea sport.

La acest pret am gasit ce caut, dar nu mi-au placut anumite caracteristici banale cum ar fi culoarea, rotile etc. care pentru o persoana atenta la detalii ca mine, conteaza.

In orice caz, iti multumesc pentru informatii.

O seara placuta!

Eliza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur ce cauti tu nu gasesti decat cu motor 1.6 si la ala daca il iei din tara este posibil sa iti mai trebuiasca ceva bani, bafta la cautare!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saru'mana Eliza,

Cred ca bajetii de aici stiu despre ce e vorba cand vine vorba cam de orice la Volvo, si mai ales de C30. 
Marea majoritate a C30-urilor vin din Benelux prin diverse cai, asa ca e bine sa belesti bine ochii inainte de a face o achizitie de genul.
Chiar sa faci o verificare la @Bogdan G sau la @Brava in ceea ce priveste starea masinii inainte s-o iei, pt ca toate sunt "pregatite" de vanzare.
R-Design pe orice varianta de C30 inseamna: bodykit mai evazat, "coborat" cu 10mm si in culoarea masinii, pedale metal, volan mai gros, presuri mai subtiri, interior din piele/piele sintetic, vitezometrul in culoare albastra, jante minim 17", oglinzi si grila radiator in culoarea argintiu mat, insigna fata inscriptia RDesign, eleron cu design agresiv, evacuare vizibila cu tips cromat (indiferent de motorizare) si poate cel mai important: arcuri mai tari ce coboara garda la sol cu 15mm si un sasiu ceva mai dur.
Restul sunt strict optionale indifent de motorizare sau an: sistem audio mai bun, navigatie, trapa, blis (semnalizare unghi mort), faruri xenon, incalzire in scaune, s.a. nebunii.

Varianta facelift de la my2010 are multe subansamble schimbate la partea mecanica care nici eu nu stiu exact se le enumar; dar pe parte de design, are doar cateva modificari: faruri, aripi, capota, bara fata/spate cu tot cu "fuste".

Nu incearca nimeni sa faca lobby pt @Dinoco, desi cred ca am primii un platou de mini eclere daca ar vinde-o, dar este un C30 corespunzator intretinut (piese originale si schimbate la timp), are destule optionale care sa te incante (trapa, interior PIELE, xenon, navi, sistem dYnaudio, ...),  are si un motor care merge frumos; si are o autonomie chiar decenta luand in considerare performantele motorului. Despre cum arata n-are rost sa discutam...

Mihai a zis bine ca nu ai sanse sa gasesti la 7k eur ce ai enumerat tu mai sus, dar tu stii mai bine...
 

Edited by skipper2oo6
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici R-Design nici facelift-ul nu au diferente mecanice fata de platforma aparuta in 2005. Este fix acelasi Ford Focus II de la inceput pana la sfarsitul productiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mai?!! multumesc pentru sfaturi. Eu inca astept raspunsul lui @Dinoco poate si o vizionare in Bucuresti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

C30 Rdesign este una singura la vânzare la Cluj. Este 1.6 D2 și costa 7990 euro . Probabil o lasă la 7500euro .

Masina lui Dinoco este ceva mai special, în primul rand e automata și în al doilea rand are motor de Volvo. Restul e CAN CAN .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu as opta pt. masina lui dinoco (dealtfel am si vrut sa o cumpar dar n-a fost sa fie), dynaudio rulz ! La asa o masinuta ai nevoie de niste dotari pe masura , o motorizare mai puternica si "restul e can can " .

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now