kecs

Zgomot ciudat la apasarea pedalei de ambreiaj

3 posts in this topic

Va salut!

De ceva vreme imi apare un zgomot ciudat in momentul apasarii pedalei de ambreiaj. Suspectez rulmentul de presiune, insa nu ma pricep. Masina - V70 D5 2002 - are aproape 440.000 km, nu stiu cand a fost schimbat ambreiajul (o am de vreo 3 ani - 90.000 km). Alte simptome deocamdata nu sunt. Intra in viteza usor, merge bine.

Are cineva idee ce ar putea fi?

Am facut si un mic filmulet.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.daca accelerezi brusc nu patineaza discul? Poate fi rulmentul,  placa de presiune,  poate chiar discul.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi pentru raspuns.

Nu, ambreiajul nu patineaza deloc. Accelereaza foarte bine.

Insa imi aduc aminte ca acum un an de zile, cand am schimbat lichidul de frana si am scos si catalizatorul, a inceput sa patineze din cand in cand. De obicei in a 4-a la 2000 de ture cand ii dadeam un kick-down. Chestia asta a tinut asa cam o luna de zile, iar dupa acea nu a mai patinat.

Se pare ca trebuie sa ma pregatesc sa fac o gaura imensa in bugetul familiei.

Intrebare: stie cineva cam ce modificari trebuie facut la volanta si la ambreiaj la D5 de 185 CP (euro 4, cutie M66) ca sa se potriveasca la D5-ul vechi (163 CP, cutie M56)? Stiu ca se poate face acest lucru pentru ca pe un forum extern un finlandez scria ca a facut aceasta operatiune.

Ma gandesc ca daca tot schimb tot tacamul, ar trebui sa pun un ambreiaj si o volanta "uprated"...

La un schimb de ambreiaj, in afara de volanta, suruburi volanta, disc ambreiaj, suruburi, placa de presiune si rulment de presiune ce mai trebuie schimbat? Am citit ca - daca tot ai dat cutia jos - este recomandat sa mai schimbi tot feluri de simeringuri, garnituri. Stie cineva mai exact despre ce ar fi vorba? Eventual cu part number?

Multumesc pentru timpul acordat.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now