wvwluciano

PROBLEMA DIRECTIE!!!! VA ROG, AJUTOR!!!

20 posts in this topic

     Buna seara,

  Am achizitionat un Volvo XC 60 , din 2013(80.000km) si cred ca am o problema!

Nu am mai condus niciodata un Volvo si mi se pare ca directia este prea "moale". Volanul misca putin stanga-dreapta, danduti impresia ca masina nu sta bine pe drum. Mentionez ca i-am reglat unghiurile si am echilibrat jantele, telescoapele avand 97%.

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat!!!

MULTUMWSC ANTICIPAT!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca din meniul masinii sa selectezi taria directiei. Toate articulatiile sunt in regula ?

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce jante/cauciucuri ai? Daca au talonul inalt e posibil sa-ti amplifice senzatia de instabilitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu senzatia aia o aveam la xc90 cand aveam pivotii prastie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

97% la telescoape la 80.000 km? Socant, as zice... Sau sunt schimbate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

problema nu este la jante ci la anvelopele late, ia incearca sa mergi cu anvelope de maxim 195 /../.. si dupa mai vorbim . Toate astea din cauza denivelarilor produse de camioane .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este cam ilegal sa pui alte dimensiuni, si putin ingrijorator 195 pe xc , oricum daca reduci latimea trebuie sa compensezi din inaltime si cred ca iese ceva mult mai instabil. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu , eu doar am facut aluzie la problema colegului , nu trebuie neaparat sa puna pe xc60 acel tip de anvelopa , poate sa incerce orice alt model de masina, eu am spus din experienta deoarece am observat si eu acel comportament al directiei, cand iti fuge volanul si asta doar acelor denivelari , pe anvelopele mai inguste neexistand aceste simptome.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 5 minute, adytym a spus:

nu , eu doar am facut aluzie la problema colegului , nu trebuie neaparat sa puna pe xc60 acel tip de anvelopa , poate sa incerce orice alt model de masina, eu am spus din experienta deoarece am observat si eu acel comportament al directiei, cand iti fuge volanul si asta doar acelor denivelari , pe anvelopele mai inguste neexistand aceste simptome.

Doar spuneam , sa nu cumpere cauciucuri pe 195 cumva ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu are cum sa pună 195 pe xc60 😂😂

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adytm acel comportament il sesizezi la masinile la care s-au pus roti mai late, dupa iesirea lor din fabrica. Daca asa a venit masina, nu are voie sa sara volanul din mana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut,

Eu am patit asta cat am folosit cauciucurile din echiparea originala a masinii (Pirelli cred ca erau).

Era o veselie de cate ori coboram Podul Grant spre Crangasi.

Dupa ce am schimbat cauciucurile (vara/iarna Continental) nu am mai sesizat aceasta problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BOGDAN G ,te rog scrie-mi nr tau de telefon.Vreau sa vorbim si sa te caut la Bucuresti.Cred ca trebuie sa schimb uleiul in cutia automata;cateodata am unele zmucituri din N in D .In decurs de 2 luni mi-a aparut in bord o eroare(roata dintata) "probleme cutie automata", de vreo 3-4 ori.De pe forum am inteles ca e bine schimbat uleiul;masina ara 80.000 km.Multumesc mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic, 

Acest comportament poate aparea si daca anvelopele sunt runflat cu peretii laterali ranforsati - denivelarile produc niste senzatii de zici ca trage masina stanga / dreapta. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am pe masina anvelope 235 65 18,iar in carte am dimensiunile de 235 60 18.Acest lucru sa fie foarte important? Inaltimea talonului?

Share this post


Link to post
Share on other sites

vA ROG CINEVA SA-MI DEA NR DE TELEF A LUI CRISTI MURESAN.mULTUMESC

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now