vlpvlp06

Benzina vs Diesel - Cutie automata vs Manuala

19 posts in this topic

Salut,

A venit timpul sa mai cumpar o masina care va fi neaparat breack /suv(v70/xc70/xc90) din primele genearatii.

Dilema este cea din titlu.

Masina va face in jur de 30.000/40.000 km/an din care 90% in extraurban.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diesel/automata, asta daca o conduce nevasta, la tine mai greu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.5t automat cu gpl face toți banii . Poate fi chiar și xc90 dar xc70 cu motorul asta zboară și e super silențios.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce automat?Citesc pe forum numai probleme legat de cutiile automate,in schimb nu am citit despre nicio cutie manuala cu probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citesti de probleme la tf80 nu la aw50

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Automat : schimbi ulei , +/- probleme, dinamica masini este praf , dar este comoda !

Manual: schimbi ambreaj , dinamica masini este super (diferenta enorma intre aceasi masina si motorizare) , devine obositor uneori .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benzină ,  ca să ai probleme mai puține. Și manuală dacă mergi mai mult la șosea . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
De ce automat?Citesc pe forum numai probleme legat de cutiile automate,in schimb nu am citit despre nicio cutie manuala cu probleme.

Forumul nu este locul unde găsești toate informațiile . În cazul unei mașini awd volvo este execrabila cutia manuala, cloncane la schimbarea vitezelor, smuceste iar bucșa de unghiular se strica mult mai des la manuala.

Automata e rafinata și personal după vreo 5 Volvo uri automate avute pana acum nu am de ce sa nu recomand automata iar daca tu vorbesti aici de Xc70 trebuie spus ca nu e vreo masina sport la care sa fie nevoie de manuala . Iar Aw55 50 este o cutie mult mai buna fata de primul TF 80. Iar TF 80 generatia a 2 a este comparabila cu o manuala ca performanta adica eu am V60 cu TF80 si schimba instant la fel de repede ca manuala iar conform specificatiilor Volvo au aceiasi performanta .

Un xc70 manual e caruta fata de unul automat . Parerea mea personala .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 29 minute, Bogdan G a spus:

Forumul nu este locul unde găsești toate informațiile . În cazul unei mașini awd volvo este execrabila cutia manuala, cloncane la schimbarea vitezelor, smuceste iar bucșa de unghiular se strica mult mai des la manuala.

Automata e rafinata și personal după vreo 5 Volvo uri automate avute pana acum nu am de ce sa nu recomand automata iar daca tu vorbesti aici de Xc70 trebuie spus ca nu e vreo masina sport la care sa fie nevoie de manuala . Iar Aw55 50 este o cutie mult mai buna fata de primul TF 80. Iar TF 80 generatia a 2 a este comparabila cu o manuala ca performanta adica eu am V60 cu TF80 si schimba instant la fel de repede ca manuala iar conform specificatiilor Volvo au aceiasi performanta .

Un xc70 manual e caruta fata de unul automat . Parerea mea personala .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Eu vorbeam mai mult de feeling , intradevar viteza urca similar (vb producatorului "identic").

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce feeling ? Pleci de pe loc și cloncane, schimbi a doua și cloncane. Asta la m58 și mai ales la m66. Vb aici de cutii awd. La fwd nu e chiar asa problema .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am auzit aceasta cloncanitura de care spui du Bogdan in schimb la toate cutiile m66 pe care le-am probat, toate au un delay la revenirea pedalei de ambreiaj. Trebuie luat in calcul si schimbul de ulei la cele automate. La astea mai noi sunt niste scoruri destul de mari la schimbul de ulei. Si eu cred ca un 2.5T sau chiar un 2.0T este mai bun decat orice d5. Si...sustin GAZUL la motoarele astea.

Marius, m-am cam lamurit si cu benzinarele. Motoarele astea noi pe benzina nu mai sunt la fel de fiabile cum erau de exemplu alea de 1.5 de la daewoo. Astea din ziua de azi sunt niste gunoaie. Asta nu este valabil numai la Volvo/ford. Dati un search pe google: "probleme motor vw 1.2 / 1.4 tsi".  Peste 10 ani o sa ajungem sa reconditionam Cielo ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deoarece masinile dorite sunt V70, XC70 sau XC90 si toate au un comportament copiat de la divizia de barci ale lui Volvo-Penta nu inteleg la ce te-ar ajuta o manuala, care sportivitate ca ai o barca.

E scump uleiul la cutia automata, corect, dar il schimbi la 100.000 km sau pe acolo adica la cum veri tu sa mergi o sa-l schimbi odata la vreo 3-4 ani dupa care inca 3-4 de mers si o duci la Remat sau o dai cadou.

Eu pana acum cu Volvo-urile din dotare am vreo 320.000 km, toate automate si n-am avut nici macar o problema la cutie.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amin .

@Zack, nu auzi tu zgomotele astea . Mergi cu o automata și sa vezi liniște.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crede-ma ca nu face zgomote magaria aia de cutie manuala.(poate unde are doar 150k reali). Crede-ma ca sunt exigent si aud toate cacatisurile la o masina. M-a dat Vadim cu un xc90 2.5T automat. M-am...indragostit. Urmatorul Volvo va fi pe benzina...dar manual.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bună seara. Sunt nou pe forum.

Am o intrebare pt domnul Bogdan G.

"Cum aflu ce cutie de viteze automata am?" 

La mine in manifestul masinii scrie Geartronic.

Este aceasta o cutie bună?

Sa pastrez masina sau sa o dau pe una manuală?

Motorul este D5.

Mulțumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geartronic este automata, poți adresa întrebarea cam oricărui utilizator de pe forum...

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,este automata,aveti cunoștință dacă este și fiabilă?

Nu am avut probleme incă,poate si pt ca merg bătrânește.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ii schimbi uleiul e fiabila .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now