RaducuBodin

Schimbare motor Volvo XC 90 2.4 diesel D5

8 posts in this topic

Buna seara. Sunt detinatorul unui Volvo XC 90 2005 motor 2.4 diesel D5. Am cumparat masina de 7 luni de zile, fiind al treilea proprietar. De vreo luna si jumatate am inceput sa pierd antigel din vas, ulterior ( desi eram atent la nivelul de antigel din vas) a inceput sa fiarba motorul. 

Verdict garnitura de chiulasa. 

Am schimbat garnitura, verificata chiulasa, planeitate, insa dupa reparatie face la fel. Dupa o cearta cu vechiul proprietar acesta a spus doar ca blocul motor are camasi deplasate cateva zecimi la pistonul trei si cinci, prin urmare nu rezolv problema decat prin inlocuire motor.

Am folosit pasta etansare bloc Rislone, care culmea a rezolvat problema, insa doar pentru apx. trei saptamani.

Impacat cu ideea, va spun ca am un prieten in Anglia care are un S80 din 2004 2.4 diesel D5. As dori sa stiu daca acel motor se potriveste la suporti si pe sasiul de xc 90? Masina completa o da cu 1000 de lire, deci aparent ar fi destul de convenabil. Rog ajutor!

Multumesc anticipat!

Edited by RaducuBodin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca sigur este d5, este la fel motorul. Dar intreaba-l ce tip motor are, ca sa te convingi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este fix acelasi motor, dai jos si pui sus . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O intrebare in legatura cu schimbatul motor. Ma gandeam azi in drum spre servici si ma framanta intrebarea daca totul se leaga perfect sau are vreo legatura daca "noul" motor are vreo diferenta la cutita de viteza si anume automata/manuala. Adica daca motorul vine de pe automata se va potrivi pe manuala? Alte prinderi, senzori etc. Teoretic din punctul meu de vedere nu poti pune motor de pe manuala pe cutie automata ca ma gandesc ca sunt alte prinderi.... prinderile la cutia de viteze.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este acelasi motor. Se pot pune ambele cutii. Au aveleasi prinderi

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now