Sign in to follow this  
Followers 0
nk_12321

Kilometraj

3 posts in this topic

Vin poate pentru unii cu o intrebare stubida....

Este posibil sa modifici km (contorul mare) la iubita mea (Volvo 850)? La un moment dat bordul a facut buba... si am schimbat tot ansamblu de martori, ceasuri etc... si implicit si contorul de km totali... cu unul cu mai putini km... si de fapt vreau sa-l fac sa indice km reali (consider ca ar fi mai bine pt mine pt ca NU AM INTENTIA SA O VAND:)))) pana la urma e cea mai de pret jucarie pe care o am) 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da e relativ simpl prin natura mecanica a ceasurilor. Scoti afara unitatea care arata km. Tamburii cu cifrele stau toti pe un ax. Acest ax poate fi impins afara (cel mai bine dinspre cifra cea mai mare spre cea mai mica cat ai nevoie (in principiu primele 3 ar trebui sa ajunga). Apoi poti aseza tamburii cum vrei tu. Trebuie doar sa ai grija ca rotitele mici verzi de pe axul 2 sa fie nemiscate altfel vei avea jumatati de cifre in afisaj (adica jumatatea de jos de la cifra 2 de ex si cea superioara de la 3).

Dupa ce ai reasamblat ansamblul verifica la mana ca merg usor rolele daca nu va muri imediat rotita buclucasa.

Km din chip-ul bordului vor ramane evident neschimbati dar asta nu cred ca doare prea tare :)

IMG_2527.JPG

IMG_2528.JPG

IMG_2529.JPG

IMG_2530.JPG

IMG_2531.JPG

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult... foarte util raspunsul (tutorial foarte explicit) multumesc mult;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0