Mikutzu21

Achizitie xc90 2012

29 posts in this topic

Salut,

De ceva timp doresc sa cumpar un xc90...am gasit la un dealer din bacau care il are in custodie de la la o pers fizica care doreste sa l de a avans pt o masina de la ei...ca si istoric masina a fost cumparata din germania pe leasing operational de o firma din Olanda, dupa ce a fost terminat leasingul in 2014 a intrat in romania,avand 2 proprietari.

Sunt reticent in privinta nr de km. Dessemenea vreau si eu o parere despre pret, am negociat la 24000.

http://m.dasweltauto.ro/m/start#detail?antrieb=Allrad&carId=1013901051&carIndex=45&getriebe=Automatik&maxPage=12&sortAsc=true&sortCol=price

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Eu tocmai am terminat leasingul la un xc90 executive 2012 (si am luat un xc 90 t8 twin nou :)  - sa ma dau mare!) si pot sa spun (NU E DE VANZARE) dar:

am exact 70.040 km; arata la fel de bine ca cel din poze, fara nici un fel de avarie sau accident. Cand am refacut casco acum cei de la allianz au evaluat la 28.000 Eur si ceea mai mica evaluare era in jur de 23.000 eur.

Acum ca si posesor pot spune ca 24.000 pare un pret fair (eu nu as vinde pe banii respectivi, si asta a fost si motivul pentru care nu am vrut sa dau masina ca avans - cam tot in zona asta mi s-a oferit de delaer). INSA fiind vorba de 2 proprietari si "plimbat" cam mult prin diverse tari am ceva rezerve apropos de nr de km. Deci personal spun ca daca km sunt asa cum apar si masina nu alte alte probleme eu as da banii respectivi....si o sa fii multumit de investitie.....dar este o parere a cuiva care a condus asa ceva 5 ani si de cateva zile nu mai o conduce :))

poti sa verifici la alt dealer masina si macar sa vezi pe perioada initiala de garantie (de 2 ani) cati km a facut .... 

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce nr de km s-a facut ultima revizie in Olanda si la ce data fata de inmatricularea in Ro? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Salut! Eu urmaresc de cateva luni sa achizitionez un xc 90 si crede-ma ca am devenit EXPERT in ceea ce priveste relatia cerere / oferta...
 Sunt cu "temele" la zi in ceea ce priveste dotari, preturi si "smenuri" (atat in tara cat si in Austria, Germania sau Belgia) si consider ca suma ceruta este "umflata" artificial.  In alta ordine de idei este destul de complicata si istoria masinii...

Eu am hotarat sa astept decizia CCR privind incasarea "timbrului de mediu" si in functie de rezolutie ma voi reorienta. Oricum,  pentru XC-urile fabricate incepand cu   2011 (Euro5) taxa ar fi in jur de 750 de euro. Nu este un capat de tara, insa parca nu as cumpara "automata"! ;D

Bafta si inspiratie la "shopping"! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze de off, dar nu pot sa ma abtin! Referitor la "inspiratie", un foarte bun prieten m-a sfatuit sa achizitionez o masina cu "mintea, nu cu inima"!;)

Uite, iti ofer un exemplu recent:

Duminica a aparut pe site-urile de "specialitate" o masina la Cluj.  XC 90 R-DESIGN, 08/2012, 168.OOO km, 17.950 Euro, achizitionata (evident) din Germania. Omul a descris cu lux de amanunte dotarile si "potentialul" masinii, incurcand cateva elemente lipsite de relevanta (modelul jantelor, ABL la proiectoare, whatever).  L-am sunat cu rugamintea de a-mi oferi VIN-ul masinii si i-am adresat cateva intrebari legate de revizii, schimbul distributiei, a uleiului la cutie, etc.  A muscat momeala si mi-a precizat ca toate interventiile se regasesc in CARNETUL SERVICE al masinii. A..bon! Pai, daca tot l-am deranjat cu VIN-ul, ar putea sa-mi trimita si cateva poze cu ultimele 2-3 servizari, nu? Omul, de buna "credinta" a fost foarte amabil si a reactionat pozitiv...

In momentul in care am intrat in posesia acestor informatii, am reactionat la fel de pozitiv si in secunda UNU am sunat in Germania la Automobile Schulz GmbH. Acolo a fost facuta ultima revizie a masinii cu pricina (conform VIN),  la data de 25.04.2016. Notabila, totusi, diferenta de kilometraj...la acea data masina figura cu 248.000km!!! Din start, masina aia era manarita cu cel putin 100.000km...

Deci, "oamenii" sunt criminali, iar asta se cheama INSELACIUNE!  De vina este si legislatia dar si credulitatea cumparatorilor...

N-am rezistat "ispitei" si l-am sunat azi... intre timp, a "disparut" masina! ;D

Asadar, sfatul meu este sa fii foarte atent la detalii...

Numai bine!

 

20161127_132356.jpg

820393979_12_1080x720_r-design-interior-exterior-215-cp-7-locuri-.jpg

820393979_15_1080x720_r-design-interior-exterior-215-cp-7-locuri-.jpg

820393979_16_1080x720_r-design-interior-exterior-215-cp-7-locuri-.jpg

820393979_17_1080x720_r-design-interior-exterior-215-cp-7-locuri-.jpg

820393979_18_1080x720_r-design-interior-exterior-215-cp-7-locuri-.jpg

820393979_19_1080x720_r-design-interior-exterior-215-cp-7-locuri-.jpg

820393979_20_1080x720_r-design-interior-exterior-215-cp-7-locuri-.jpg

820393979_22_1080x720_r-design-interior-exterior-215-cp-7-l 17.500 eur.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai asa Florine ca te contrazici singur .

Prima data spui ca masina de 24.ooo euro are prețul umflat după care spui ca asta de 17.ooo euro este înșelăciune.

Nu cumva prețul corect este de 24.ooo euro ?

Nu cumva o masina de 4 ani valorează 50% din prețul de nou? Economistul din mine spune asa, dacă un Xc90 nou cu detoate costa undeva la 55.ooo euro, după 4 ani și 90.ooo km el trebuie sa coste 27.500 euro .

În funcție de km și uzura prețul poate scădea dar nu are cum sa ajungă la sub 20.ooo euro decât în anumite condiții și anume lipsa tva plus lipsa km .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te salut Bogdane si iti respect opiniile. Pe mine nu ma deranjeaza pretul...poate i-as fi dat banii pe care i-a cerut (in definitiv, nimeni nu face munca patriotica si trebuie sa mananca si gura lui)!;D

Dar nici sa ma prosteasca pe fata...100.000 km in plus inseamna UZURA!!! Si asta se reflecta in pretul componentelor pe care EU va trebui sa le schimb... evident platind din acelasi buzunar. Nu mai discutam despre MINCIUNA si "manaria" in sine care este la limita legii si ar trebui sa arunce astfel de specimene acolo unde le este locul!

Cat despre cealalta masina, crede-ma ca nu as oferi 24.000 de euro, tinand cont ca in 4 ani a trecut prin 3 "maini" si cu siguranta nu a fost tinuta pt expozitie (spre ex. masina cealalta a facut lejer peste suta de mii intr-un an). ;)

Cu un pic de rabdare si 20.000 de euro sunt convins ca pot gasi o masina (cel putin) cu istoric CURAT si dotari similare, 2011/2012.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din păcate noi romanii ne-am îndepărtat de adevăr în multe privințe, în ceea ce privește mașinile și aici s-a creat o imagine falsa ca poți cumpăra o masina bună cu bani putini iar asta din cauza celor care aduc mașini de dincolo fără tva, fura tva-ul și mai dau și km inapoi . Astfel un XC90 care are 250.ooo km și este 13.ooo euro fără TVA pe site-urile de licitații ajunge la 14.ooo euro în tara și se vinde cu 17.ooo euro. Cand defapt prețul corect trebuia sa fie 17.ooo euro plus TVA adică 20.ooo euro .

Iar una cu km curați ajunge lejer la peste 20.ooo euro .

Iar astea pana în 15ooo euro sunt pline de zgârieturi și mici probleme iar alea bune sunt peste 17.ooo euro acolo .

Personal nu am văzut xc90 după 2012 adus de afara care sa fi costat puțin și sa aibă km putini . Cel mai ieftin pe care-l știu este un XC90 2011 cu 85k km reali care a costat 18k plus TVA, restul toate au fost peste 20.ooo chiar 30.ooo pt un 2013 luat în 2015 .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai ce-ti spuneam... :D

Hai ca i-am facut "praf" topicul colegului!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ce ?

E topic de achiziții.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar eu nu inteleg de ce nu o achizitionezi direct de dincolo , astepti sa iei una cu km reali de la vreun samsar 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca faci o comparatie cu preturile de pe mobile.de,autoscout,site-urile de licitatii auto de afara versus marii majoritati a anunturilor auto de la noi de pe site-urile de profil ,ajungi repede la concluzia ca mai toate anunturile auto de la noi sunt cu masini care au km suspecti.

Spun asta pt. ca de curand mi-am facut cont ( pe firma ) pe 3 site-uri de licitatii si comparand preturile de adjudecare a licitatiilor cu cele de pe autovit si olx m-a apucat rasu-plansu.

  Recomandarea mea este pt. doritorii de masini SH : mergeti personal sa vi le aduceti de afara  sau  apelati la o firma de licitatii auto care sa va aduca masina dorita. Momentan la noi legislatia este permisiva cu cei care "intineresc" masinile puse spre vanzare.

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
dar eu nu inteleg de ce nu o achizitionezi direct de dincolo , astepti sa iei una cu km reali de la vreun samsar 

Pentru ca dincolo sunt mult mai scumpe .

Singurul loc unde sunt ceva mai ieftine sunt pe site-urile de licitații unde nu au acces decât firmele care se ocupa cu mașini. Dar nici acolo nu sunt ieftine decât mașinile cu multi km sau cu probleme . De acolo se aprovizionează firmele de profil care mai apoi pun anunțuri pe mobile sau autoscout24.

Chiar ma amuzam de adaosurile care pe pun vânzătorii din Germania care își pun destul de mult pe când marja în ro este mult mai mica pt ca ai noștri se mulțumesc cu puțin.

Eu personal ultimele mașini pe care le-am luat au fost direct din România și au fost mult mai ieftine decât pe site-urile de licitație de afara. Cu factura direct pe firma de la firme din România.

Trebuie însă să ai răbdare, bani și relații.

O mașină bună de care vrea o firma sa scape nu ajunge direct pe autovit. Ajunge prima data la un angajat al firmei care are și el un prieten care are alt prieten care are o firma ce se ocupa cu mașini. Se cumpără lot de mașini și se vând mai departe . A început și la noi ușor ușor sa funcționeze sistemul de afara și multinaționalele vând după 4 ani mașinile însă câțiva au acces la aceste mașini. Multe din ele nici măcar nu trebuie spălate, sunt impecabile .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Adi.  Daca link-urile sunt pt mine, iti multumesc! Oricum nu fac obiectul pt ca  prefer argintie sau neagra.;)

Foarte tare cea neagra! Dupa "covorasul" de la sofer, sigur este arab...;D

 

Asa cum am scris mai sus, momentan astept sa vad ce fac alesii cu taxa, deoarece 99% o voi achizitiona de "afara". Am un foarte bun prieten care lucreaza de ani buni la repr. Volvo din Munchen si l-am "activat" si pe el. Sfatul lui a fost acelasi: sa astept pana ii apare o masina ce corespunde criteriilor mele si mai ales sa-i stie istoricul.

Recunosc ca  in cazul meu, a treia masina  este "fita" dar  pur si si simplu mi s-a pus pata pe XC 90!:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

avx asa am fost si eu timp de 2 ani. Si eu sunt omul care cabd mi se pube pata, nu ma las ....Visam si noaptea xc90 si dupa o saptamana de la achizitie cumva imi parea rau. Sper sa nu ajungi si tu in situatia mea. 

Acum sunt cu pata pusa pe un xc90 4.4ccm sau un dodge ram 1500. Tind sa cred ca m-am tâmpit pana la urma urmei

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 23 minute, i love VOLVO a spus:

avx asa am fost si eu timp de 2 ani. Si eu sunt omul care cabd mi se pube pata, nu ma las ....Visam si noaptea xc90 si dupa o saptamana de la achizitie cumva imi parea rau. Sper sa nu ajungi si tu in situatia mea. 

Acum sunt cu pata pusa pe un xc90 4.4ccm sau un dodge ram 1500. Tind sa cred ca m-am tâmpit pana la urma urmei

Deci stii cum e!!!;D

Iti multumesc pt suport,  intelegere si "empatie"... ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pentru mesaje

am seria de sasiu daca ma poate ajuta cineva cu o verificare : YV1CZ3056C1645187

atasez si o parte din cartea service

multumesc,

copie plan service.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

pare fake cartea de revizii, cel putin la a doua revizie , prea multe mazgalituri ca sa nu intelegi nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,dupa cate stiu eu ar trebui sa fie trecut nr. facturi sau documentului din service la rubrica (Werkorder nr.) daca este real.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum se vede in foto la data de 7/7/2014 avea in caretea de revizie 120506 iar in tabel in data de 21/6/2014 avea 137175

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bobeaurelian  Ai VIN-ul masinii si  numarul de telefon! Suna la Heremans si discuta cu ei... Cu un pic de noroc, poti afla data ultimei revizii si kilometrajul la acea data (daca stampila nu este contrafacuta). Astfel, faci un pic de lumina si ai o idee despre km cu care a intrat masina in tara.

Daca nu, te duci "afara" si iti cauti singur masina.  Eu m-am saturat de "manariile" samsarilor din tara.... Nu zice nimeni, trebuie sa "mananca" si gura lor, dar prea isi bat joc!!! Este inimaginabil ce zace in cacatul ala de creier, ce chei si ce combinatii sunt in stare sa faca! De capu' lor sa fie...:machinegun:

In cautarile mele dupa XC 90, zilele astea am trecut prin alta experienta...  Priviti imaginile si va cruciti!

Acelasi "dealer", aceleasi nr zoll la masini diferite, aduse la diferenta de nci o luna! Pai, ce credibilitate mai are "omu' " ala in ochii mei de potential cumparator !?

Nu mai discut despre modul in care prezinta dotarile masinilor...de-a dreptul HILAR!:D

820440465_1_1080x720_rev002.jpg

819498257_2_1080x720_rev071.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt   Avx  :   felicitari pt. decizia de a-ti achizitiona masina din afara .  O masina certificata ,curata ca istoric achizitionata din afara chiar daca este mai scumpa decat de pe autovit , pe termen scurt se va dovedi ca este mai ieftina decat de pe autovit achizitionata de la "meseriasi".

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now