Lavi

ulei xc 60

44 posts in this topic

va rog ce parere aveti? de uleiul motul...am auzit ca e bun...si daca nu ce ulei imi trebe ...5w30 sau 0w30? am inteles ca 0w30 imi teebe....vreau sa fiu sigura...multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca citeai topicul dedicat de pe forum, aflai ca DOAR 0w30

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

din proprie experienta, pot sa sun ca motul e o marca indeajuns de buna,eu unul il folosesc de vreo 8 ani pe mai multe tipuri de motor, sunt foarte multumit(5w40 ca exemplu il folosesc la un  motor 2.4 de origine italiana,cumparata acum 6 ani cu 35.000 km..in prezent are 245.000 facuti in proportie 50-50, (autostrada -oras),si un 5w30 folosit la fosta masina a sotiei ,un fiat punto 1.3 multijet  .care la schimbarea uleiului (inainte avea un castrol) a devenit mult, mult mai silentios(1,3 multijet e un motor destul de zgomotos mai ales pe  punto).Este un ulei un pic mai scump decat media normala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo merge cu Castrol .

Cei care fac experimente au băgat adânc mana în buzunar pt probele lor .

Poate ne împărtășește și noua colegul Dinoco cum a mers el cu Motul la 1.6d și avea axele cu came albastre din lipsa de ulei .

Și a mai fost un coleg de forum care tot Motul a pus și s-a stricat motorul.

Motul e ulei bun pt drujba sau motocicleta . Pt Volvo nu e ce trebuie .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine a mai folosit motul si e multumit sau nu va rog astept pareri in continuare...si despre castrol la fel ca motul sunt pareri pro si contra...asa ca...nu mai stiu ce sa cred

Share this post


Link to post
Share on other sites

am.citit forumul de ulei...acum masina mea e d3 163 k si 2.0 l...ce ulei imi trebe? castrol 0w30 dar mai trebe sa scrie ceva pe el? multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tipul uleiului e trecut la motor cum ridici capota.

Ar fi util sa lecturezi și manualul de utilizare . Este chiar util și interesant .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

scrie doar volvo recomanda castrol..manualul e in germana deci mai greut...mersi oricum

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, Lavi a spus:

scrie doar volvo recomanda castrol..manualul e in germana deci mai greut...mersi oricum

Baga castrol 0-30 A5B5 (scrie pe bidon volvo) sau ulei volvo (scrie mai mare pe bidon volvo) . Bidoanele sunt de 1l ai nevoie de 6 l si pui in motor cam 5.5-5.9 maxim (daca nu ma insel) 

Nu cauta alternative 

IMG-20160903-WA0011.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atata timp cat respecti grupa 0w30 si sub grupa a5/b5..si il schimbi la maxim 15.000 km,poti pune ce marca vrei! Si nu vei avea probleme! Restul e chestiune de marketing cu Castrol(professional,edge,magnatec)

Eu folosesc de aproape 100.000 km Mobile 1 si Shell(0w30,a5/b5)!

schimb maxim la 15.000 din cauza dpf-ului!

Edited by Raxo
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar daca e castrol edge si 0w30 dar fara a5b5 nu e bun? ca mecanicul meu zice ca nu este decat asa castrol 0w30...fara a5b5

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU !!!

CUM AU SPUS COLEGII DE FORUM MAI SUS :TREBUIE- 0W30-A5/B5

acest tip de ulei are in componenta lui niste aditivi particulari(a5/b5)care face acest ulei sa unga componentele hidraulice pana in capatul lor asa se evita ruperea sau spargerea tachetilor si culbutorilor!!!(zis mai pe Romaneste :) )

se gaseste pe EBAY SAU IN VOLVO la PRIMUS!

Edited by Raxo

Share this post


Link to post
Share on other sites
47 minutes ago, Raxo said:

Atata timp cat respecti grupa 0w30 si specifica a5/b5..si il schimbi la maxim 15.000 km,poti pune ce marca vrei! Si nu vei avea probleme! Restul e chestiune de marketing cu Castrol(professional,edge,magnatec)

Eu folosesc de aproape 100.000 km Mobile 1 si Shell(0w30,a5/b5)!

schimb maxim la 15.000 din cauza dpf-ului!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi mult asta voiam sa aud sa stiu ce sa i zic....ii spun ca vb cu astia de pe forum si mi spune lasa i pe astia de pe forum...off doamne de parca imi vreti raul voi   ..i am zis eu acum neaparat acest tip de ulei fara discutii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se gaseste la orice magazin de piese auto, ba chiar si cu sigla VOLVO pe el si costa aproximativ 60RON/litru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mama mor nu alta, iar ulei de motor ???

Cel mai bun ulei este marca RTFM (read the fucking manual - cum spun americanii, fara suparare si vreo aluzie)

Scrie in manual bidon cacaniu cu picatele rosii, din ala bagi, nu vrei treaba ta dar nu incerca sa ne culpabilizezi pe noi: "Am intrebat pe forum aici si am primit sfaturi proaste"

 

In alta ordine de idei, am auzit ca uleiul de masline nu-i bun la prajeli, e cancerigen, asa zice Mama Omida aka Olivia Ster care le stie pe toate.

Eu folosesc de cativa ani sa sotez ciupercile si n-am facut cancer, o nebunie de gust, miros si arome, oare o sa fac cancer sau sa mananc in continuare cu ulei de masline?

Astept sfaturi numai de la cei care au stiu despre ce e vorba, eventual bolnavi de cancer in stadiu final si de la cei care l-au depasit deja.

A sa nu uit, uleiul de masline numai in ambalaj de sticla la 500 ml, extra virgin si obligatoriu presat la rece.

"Uleiul de masline contine preponderent acizi grasi mononesaturati, ceea ce il face destul de rezistent la temperaturile ridicate. In general, diferitele tipuri de ulei de masline extravirgin contin intr-o pondere de peste 70% acizi grasi mononesaturati, circa 15% acizi grasi saturati si doar 10% acizi grasi polinesaturati.

In cadrul unui studiu, cercetatorii au prajit o cantitate de ulei de masline extravirgin la 180 de grade Celsius timp de 36 de ore, iar uleiul a rezistat foarte bine la caldura. Un alt studiu a aratat ca uleiul de masline trebuie sa fie prajit peste 24 de ore pentru a atinge nivelul la care sa devina periculos pentru sanatate .

In concluzie, cu o doza destul de mica de acizi grasi polinesaturati si cu un punct de ardere cuprins intre 190 si 220°C, un ulei de masline extravirgin de calitate este o alegere foarte sanatoasa pentru gatit, inclusiv pentru prajitul in tigaie."

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Maurice said:

Mama mor nu alta, iar ulei de motor ???

Cel mai bun ulei este marca RTFM (read the fucking manual - cum spun americanii, fara suparare si vreo aluzie)

Scrie in manual bidon cacaniu cu picatele rosii, din ala bagi, nu vrei treaba ta dar nu incerca sa ne culpabilizezi pe noi: "Am intrebat pe forum aici si am primit sfaturi proaste"

 

In alta ordine de idei, am auzit ca uleiul de masline nu-i bun la prajeli, e cancerigen, asa zice Mama Omida aka Olivia Ster care le stie pe toate.

Eu folosesc de cativa ani sa sotez ciupercile si n-am facut cancer, o nebunie de gust, miros si arome, oare o sa fac cancer sau sa mananc in continuare cu ulei de masline?

Astept sfaturi numai de la cei care au stiu despre ce e vorba, eventual bolnavi de cancer in stadiu final si de la cei care l-au depasit deja.

A sa nu uit, uleiul de masline numai in ambalaj de sticla la 500 ml, extra virgin si obligatoriu presat la rece.

"Uleiul de masline contine preponderent acizi grasi mononesaturati, ceea ce il face destul de rezistent la temperaturile ridicate. In general, diferitele tipuri de ulei de masline extravirgin contin intr-o pondere de peste 70% acizi grasi mononesaturati, circa 15% acizi grasi saturati si doar 10% acizi grasi polinesaturati.

In cadrul unui studiu, cercetatorii au prajit o cantitate de ulei de masline extravirgin la 180 de grade Celsius timp de 36 de ore, iar uleiul a rezistat foarte bine la caldura. Un alt studiu a aratat ca uleiul de masline trebuie sa fie prajit peste 24 de ore pentru a atinge nivelul la care sa devina periculos pentru sanatate .

In concluzie, cu o doza destul de mica de acizi grasi polinesaturati si cu un punct de ardere cuprins intre 190 si 220°C, un ulei de masline extravirgin de calitate este o alegere foarte sanatoasa pentru gatit, inclusiv pentru prajitul in tigaie."

Acum draga Lavi sti ce ai de facut(ai primit si ceva sfaturi extra) Sper doar sa nu incurci uleiul extravirgin de masline cu cel 0w30! :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna asta stiu de gluma si nu ma supar....cand oamenii sunt darnici cu sfaturi bune n am de ce sa ma supar chiar daca ei fac misto eu iau ce e bun si merg inainte:)))))

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 32 minute, Lavi a spus:

buna asta stiu de gluma si nu ma supar....cand oamenii sunt darnici cu sfaturi bune n am de ce sa ma supar chiar daca ei fac misto eu iau ce e bun si merg inainte:)))))

Lavi in manualul de utilizare scrie destul de clar : cantitatea si tipul uleiului (0-30 a5-b5 este valabil pt. toate motoarele in 5 pistoane de la volvo )

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Cristi Muresan nu chiar toate in 5 pistoane....dar sa zicem ca incepand de la astea cu problema la grupul auxiliar :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cam toate ... cel putin diesel-urile fix toate (din cate stiu d5244t poate folosi si a3b4). Va rog sa ma corectati daca nu e asa . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce problema la.grupul auxiliar imi explici mai bine te rog? eu am d3 edrive motor de 1984...2010 noiembrie...da mi niste detalii de masina asta la ce sa.ma mai astept...garnitura de chiuloasa am facut, ellectromotor , distributie, filtre, batrrie noua...cureaua si alternator schimbat la reprezentanta...oare asa de proasta calitate e volvo? cate mai tre sa schimb sa am si eu o siguranta ca merg cu ea la drum lung...de cand am.luat o de 9 luni numai cu frica in san am.stat...acum miercuri o scot...garnitura inlocuita...sa o tin sau sa o vand? multumesc astept pareri

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G iti va da mai multe detalii!!! A explicat de 1000 ori pe forum aceasta problema!!! :rolleyes: 

Edited by Raxo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now