Sign in to follow this  
Followers 0
alexpopeystar68

Becul de ceata dreapta fata ars

11 posts in this topic

Mi s-a ars becul de ceata din dreapta, cum sa-l schimb? trebuie data jos bara din fata ?

e drept ca nu m-am uitat, dar am impresia ca e cam dificil ... a schimbat cineva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este foarte usor de inlocuit! Ai nevoie de un canal sau elevator, dai scutul jos (daca il mai ai) si ai acces lejer la proiectoare... Bara ramane la locul ei! ;D

Fasungul becului este asemanator celor de la lampa spate si iese invartind in sens invers acelor de ceasornic. La montaj, trebuie sa fii atent pentru ca are o "cheie" ce nu permite montarea defectuoasa...

Becul de la proiector este H1 (12V/55W) si daca tot umbli acolo, recomand sa le schimbi pe amandoua.

Spor! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc ! proiectoarele sunt in regula, este vorba de becul dreapta de ceata, 

aflat sub proiectoare si sub bara fata; cand le aprind, am doua comutatoare, unul

aprinde in bord un led verde si celalt galben (probabil ca sunt becuri!). La masina

mea am xenon din fabrica, iar proiectoarele se schimba pe deasupra, nu am nevoie

de elevator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spune-mi ca discutam de proiectoarele de ceata! In speta, cel marcat cu rosu...;)

01w.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Popey, ti s-a ars un bec in proiectorul de ceata si operatiunea este cea descrisa de AVX. Ledul verde din bord este pentru ceata fata, iar cel galben este pentru ceata spate

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK ! multam fain; sunteti destapti amandoi, io ma gandeam ca becul 55 w /12 v e

prea puternic pentru un bec "de" ceata ...  deci H1 ; nu e cam tare? nu e o virgula

intre primul 5 si al doilea ? :huh:  siii, daca celalalt e bun la ce  sa-l schimb?

am incercat sa-l pipai dar e ascuns bine, asa e , trebuie o groapa sau un elevator,

treaba imputita ..  :laughing7: ; incerc sa ridic masina cu un cric, poate, poate ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este puternic! Becul H1- 55W / 12 V arata ca in figura alaturata, iar daca vrei sa fie si mai eficient pe timp de ceata, poti folosi cu succes becurile cu sticla galbena.

Tocmai pentru ca nu ai acces facil, am recomandat sa le schimbi pe amanoua. Au proprietati identice, oferind o iluminare egala si durata de viata relativ asemanatoare. Becul care este inca bun il poti pastra ca rezerva....

 

bec-h1-12v-55w-24v-70w-153a91bd753682afb0-0-0-0-0-0.jpg

34ddc5ac3a26cf84dd67b30ce3f7bf04-6652104-1000_1000.jpg

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai explicit de atat nu se poate, multumesc mult. Acu ramane sa gasesec un service

cu elevator mai aproape de casa! Am cumparat becuri de la Al Padrino, dar nu aveau

cu sticla galbena , ma rog, fie si cu stila alba ... daca stie cineva de unde sa cumpar

cu sticla galbena ...pe astea am dat 10 lei/buc, sunt Philips, asi face inca o cheltuiala . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei mai ieftin de la supermarket. Doar 10 lei pe philips ?

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0