Mucilianu94

Senzor ABS..

13 posts in this topic

Salut..vin si eu cu o problema..tocmai ce am schimbat rulmentul de pe dreapta fata si într-un moment de neatenție am rupt un senzor...cred ca e cel ABS!acum ca sa îl înlocuiesc trebuie sa dau iar rulmentul jos sau doar il înlocuiesc?si dacă îmi poate da cineva un cod pt respectivul senzor?masina este Volvo v50 1.6 d 2010

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie sa mai dai rulmentul jos! Este prins in fuzeta cu un surub cu cap torx de 25! dai roata jos si ai schimbat senzorul!

dar de ce nu l-ai schimbat atunci cand l-ai rupt, ca tot erai cu toate cele desfacute pe acolo!

asta este senzorul :  http://www.catalog.altgradauto.ro/articol/Sistem_de_franare/Senzor,_indicator,_modul/Senzor_ABS_punte_fata-1419.html

Cere o oferta si colegilor pe forum ( Midnight Caller ), poate pe original Volvo este mai ieftin!

Edited by acn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu l-am schimbat pt ca nu l-am găsit pe stoc niciunde.am dat comanda si luni îmi vine..mulțumesc de răspuns!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum as putea scoate senzorul de acolo.capul senzorului este rupt si restul e înăuntru acolo...stric ceva dacă bag bormașina si un burghiu sa ii fac o gaura cumva sa îl scot?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu îmi poate nimeni spune?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tinand cont ca deja ai stricat senzorul, de ce nu mergi la service sa il schimbe? Ca sa mai strici si altceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate cu burghiu

Dar ai grija sa nu atingi banda magnetica de pe rulment

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat cu senzorul ușor..am dat o gaura mică cu un burghiu si după am înfiletat un șurub si l-am scos..acum am alta problema cu rulmentul schimbat cred..când plec de pe loc se aude un huruit puternic ca si cum mergi pe banda albă cu denivelări după nu se mai aude nimic...am dat cu niște spray de curățat frânele si 2 zile nu s-a mai auzit dar astăzi a început iar..ce ar putea fi?noul rulment sau altceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici o părere?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discurile si placutele in ce stare sunt ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aproape noi..dar înainte de a schimba rulmentul nu se auzea..acum se aude..sa fi montat greșit rulmentul sau etrierul cu plăcuțele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau ti-a indoit ceva la depresare... Cauze pot fi multe, mergi la service unde ti s-a montat piesa cel mai bine si intreaba acolo, aici slabe sanse in afara de dat cu parerea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK!!!multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now