Sign in to follow this  
Followers 0
Simy

Parbriz fisurat

15 posts in this topic

Salutare.

M-am ales cu o fisura de vreo 5 cm in parbriz de la o piatra sarita de la masina care circula in fata mea.

Cred ca va trebuii sa schimb parbrizul, stie cineva cat ar costa un parbriz pt Volvo S60 (2011)? Original sau Aftermarket? Am inteles ca o alternativa la cel original ar fi producatorii Nordglass, SaintGobain sau Pilkington. A mai schimbat cineva parbrizul pana acum?

Edited by Simy

Share this post


Link to post
Share on other sites

la v50 l-am schimbat si am pus nordglass , nu mi sa parut extarordinar , parca se vede un pic incetosat prin el (opinia mea) . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca fisura de 5cm nu este in campul vizual al soferului nu merita sa il schimbi. mergi la un atelier de reparatii parbrize si rezolvi cu max 100 ron. pana la urma e totusi parbrizul original Volvo.. daca il ai pe cel original...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parbrizul este original, are pe el sigla Volvo, dedesubt "SaintGobain" (producatorul). Am fost la un service si s-a incercat o reparatie, dar acum mi se pare ca vrea sa se extinda din nou. Am sa vad cum evolueaza fisura in urmatoarele zile.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus Nordglass. Este cel mai ieftin de pe piata. Dupa 4-5 ani se prezinta foarte bine. Diferenta de pret era enorma. Nordglass a fost 350 lei cu montaj inclus, iar Saint Gobain era peste 1000 lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am primit o oferta de la Nordglass, e in jur de 1000 de lei pt modelul meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atenție . Mașina ta are City Safety și nu toți producătorii respecta perfect locul unde vine montat CVM ul și te poți trezi ca fie nu mai funcționează fie ca funcționează greșit .

Cel mai bine pui Saint Gobain.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nordglass e o alternativa de buget, dar nu pentru xc60.

@paunionutz cati km ai facut cu masina?

V-ul l-am cumparat cu nordglass, era putin sablat, dupa inca 40k km era sablat de tot.

Vorbeam cu cineva care se ocupa cu stoparea fisurilor din parbrize, la nordglass nici macar nu face, imi spunea ca parbrizele ieftine nici macar nu sunt egale ca si grosime dintr un colt in altul.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as pune ce are pe masina ma refer la producator  Saint Gobain nu oem. Producatorul respecta specificatiile de la Oem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ar fi sa-l schimb, da as pune  Saint Gobain, astept un pret zilele astea de la mai cateva firme. Acum 2 zile am fost la un service de reparatii parbrize unde s-a incercat stoparea fisurii, gaura in capat si umplut cu rasina speciala. Daca nu se extinde pana la primavara ma gandesc sa-l las in pace, fisura nu deranjeaza la condus, e fix in marginea parbrizului vreo 5 cm, din care acum se vede doar punctul ramas in urma reparatiei, fisura fiind umpluta cu rasina. 

 

Edited by Simy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa dai codul de pe el sa nu ai surprize. Or avea codul de sinonime ( echivalent )dar nu stiu cat de corect este codul care i-l da

Share this post


Link to post
Share on other sites

A trecut ceva timp, inca nu am schimbat parbrizul. Fisura s-a intis vreo 30 de cm deci reiau misiunea de a schimba parbrizul.

Am luat legatura deja cu cateva firme din oras, intr-un singur loc am gasit parbriz original 2250 de lei (montaj + garantie 2 ani).

Parbriz producator am gasit mai multe oferte: Guardian, Fuyao si AGS, in jur de 1,000 de lei cu montaj la fiecare. Despre Guardian si AGS nu stiu mare lucru, cica ar fi marci bunicele, Fuyao am vazut ca si pe masina sunt geamurile mici din spate.

Sunt in dubii, merita sa fac un compromis si sa pun pe producator?

In 10000 de Km am avut doua daune de la pietrele de pe drum, una in parbriz si una mi-a zburat capacul de la carlig din bara fata. Sunt un norocos :)

Edited by Simy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă ai radar trebuie sa pui parbriz original dacă nu poți pune și aftermarket .

Fuyao este al 2 lea producător mondial de sticla auto .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am City Safety si senzor de ploaie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate au citysafety

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0