StefanV

Probleme ambreiaj s40 2.0d

11 posts in this topic

La multi ani pe aceasta cale va urez!

De revelion am plecat spre slovenia cu al meu volvo si pe la iesirea din tara am remarcat ca pedala de ambreiaj s-a inmuiat foarte mult dar cupla cam la fel.. apoi dupa inca 500km fara sa schimb vitezele am incetinit si am schimbat si viteza doar ca pedala statea deja foarte jos aproape de podea..am oprit in prima benzinarie si am ridicat pedala cu varful adidasului si a "sarit" la loc.. ambreiajul in continuare cupleaza inca bine dar fara finete, e pedala f moale si pare ca se va strica ceva curand.. 

Ati avea ceva recomandari ce poate avea? sau daca vi s-a intamplat si voua.

In mod normal ma duceam la un service dar e 1 ianuarie si nici nu sunt in tara.

Scuze daca mai sunt discutii pe tema asta. nu am gasit alt topic similar

Sarbatori fericite si fiabile!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum dau edit de pe telefon, insa ca adaugare, masina are 110000 km facuti 70-80% la drum intins

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica sub bord daca nu ai scurgeri de lichid sub pedala de ambreiaj. Verifica si sub pompa de ABS daca nu curge pe acolo. Verifica in vas daca este aproape de maxim lichidul de frana. Daca toate sunt in regula iti ramane rulmentul de presiune defect sau pompa are pierderi interne.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Verificat.. nu sunt scurgeri nicaieri insa lichidul de frana e sub minim deci clar trebuie sa il inlocuiesc. Momentan completez pana ajung inapoi in bucuresti.. sper ca asta sa fie problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca s a inmuiat pedala de ambreiaj, iar la pedala pare totul in regula, 99% iti pierde pe la rulmentul de presiune 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inaite de reparatii costisitoare, inlocuieste lichidul de frana, daca nu a fost inlocuit de cativa ani iti poate da multe batai de cap. Lichidul de frana este hidrofil (absoarbe apa) si daca ajunge la saturatie poate chiar sa si inghete. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri

Am completat cu lichid ieri la prima ora si problema s-a remediat. intr-adevar a curs lichid pe la mocheta la ambreiaj si in partea dreapta a compartientului motor cum te uiti la el din fata..O sa inlocuiesc lichidul cu totul zilele astea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie remediata problema inainte. Si anume, trebuie sa schimbi pompa de ambreiaj daca iti uda mocheta cu lichid.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Degeaba inlocuiesti lichidul, trebuie inlocuita pompa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefan, daca curge pompa trebuie inlocuita, sfatul cu lichidul era valabil in prima faza, cand ai zis ca nu sunt scurgeri.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze ca par retardat, insa evident va fi si o inlocuire de pompa in prealabil :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now