laurik

POWER SYSTEM SERVICE URGENT S40 2.0d

4 posts in this topic

 

Buna seara , in primul rand la multi anii pe 2017 si un an nou mai bun fara probleme si fara evenimente. De curand am schimbat masina si am luat un volvo s40 2.0d 2005 , cand am cumparat-o aveam deja mesajul ,,engine system service required,, si cel de la care am luat-o m-ia explicat ceva cum ca nu merge nici ventilatorul de la radiatoare sau ceva de genul ca nu merge tot timpul. Am schimbat uleiul deoarece am observat ca era putin peste nivel am pus ulei nou 5/30 FS si eroarea a disparut pana acum cateva zile cand am dat drumul la ac si a aparut din nou. Daca incerc sa o sterg imi apare codul 019 in bord dar nu se sterge. Mai rau e ca azi a aparut alta eroare si anume ,,POWER SYSTEM SERVICE URGENT,, si triunghiul cu semnul exclamari si evident bateria....mentionez ca cu o zi inainte sa apara eroarea am observat ceva fluctuati ale motorului in relantiu si masina tremura un pic la relantiu ...daca ma puteti ajuta cu ideei sfaturi pt ca locuiesc in uk si sunt multi idioti aici care se dau mecanici dar sunt 0. Voi atasa pozele cu erorile si o foaie de la tester pe care am primito de la fostul proprietar!

IMG_0068.JPG

IMG_0042.PNG

IMG_0014.JPG

IMG_0015.JPG

IMG_0035.JPG

IMG_0154.JPG

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La multi ani!

Verifica incarcarea, 99% te a lasat alternatorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Același mesaj cu triunghiul roșu l-am avut în urmă cu 2 ani. Alternatorul a fost de vină. Mai distractiv a fost faptul că la mine s-a întâmplat pe teritoriul Bulgariei. De atunci am rămas cu mesajul Enginee service required care apare uneori, fără alte simptome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Laurik,

Problema cu mesajul din bord cum s-a rezolvat?

De cateva zile am si eu acest mesaj,la fel tremura la relanti si are un zgomot in zona alternatorului.Check batery si mesajul power system service urgent

Multumesc,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now