Rudolf

Doresc sa cumpăr un xc90

4 posts in this topic

Buna seara , sunt cam nou pe aici , doresc sa cumpăr un xc90 din 2005 cu 241.000 cu cutie automata de 183 CP. Pret 8000 euro. 

Puteți sa îmi dați un sfat la ce sa fiu atent ?

cam cat costa întreținerea anuală si cam ce probleme pot sa apăra la mașina , am înțeles ca pompa de injecție este o slăbiciune a lor. 

Orice sfat este  bine venit. 

 

Va mulțumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna Rudolf

la descrierea masinii anul de fabricetie si puterea motorului nu coincid, motoarele D5 euro 3 au 163 CP, asta se folosea pana in a doua parte a anului 2006 dupa care au trecut la D5 euro 4 183 CP

Varianta D5 euro 3 este un motor foarte fiabil, iar varianta D5 euro 4 este mai sensibil mai ales daca nu i-au pus uleiul potrivit.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 03/01/2017 at 7:22 PM, Rudolf a spus:

Buna seara , sunt cam nou pe aici , doresc sa cumpăr un xc90 din 2005 cu 241.000 cu cutie automata de 183 CP. Pret 8000 euro. 

Puteți sa îmi dați un sfat la ce sa fiu atent ?

cam cat costa întreținerea anuală si cam ce probleme pot sa apăra la mașina , am înțeles ca pompa de injecție este o slăbiciune a lor. 

Orice sfat este  bine venit. 

 

Va mulțumesc anticipat

Slabiciunea lor ar fi swirl-ul si dpf-ul sa zicem , probleme mai mari apar cand nu se foloseste uleiul corespunzator adica 0-30 norma A5B5 , cum spunea mai sus @gfieraru

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot se scoate taxa, eu as recomanda d5-ul de 163 cp. Este mult mai robust. + ca masina va fi mai ieftina si de diferenta de bani o faci aproape noua. Deasemenea, recomand cu cutie manuala. Aproape orice mecanic iti schimba un ambreiaj si o volanta....la automate e mai greu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now