Sign in to follow this  
Followers 0
ehab59

d5 s60 2005 - ecu remap

12 posts in this topic

Salut, sunt curios daca are pe aici cineva un s60 D5 2005+ (facelift) si are soft pe masina?

Intreb deoarece sunt curios cat NM duce cutia , am un s60 D5 automat cu cutie AW 55-50 (automata geartronic 5 viteze) si as vrea sa ii fac soft dar imi e frica sa nu ii sparg cutia.

M-am uitat online pe site-ul celor de la polestar (cei care softeaza autorizat pentru volvo) si un D5 2006 automat il duc de la 163cp si 340nm la 205cp si 450nm.

De specificat volvo-ul meu e prod. dec. 2005 163cp D5 , cutie de viteze AW 55-50 (5 viteze aut.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca faci o confuzie .

E vb de motorul D5 euro 4 pe care îl tuneaza Polestar .

Tu dacă ai AW55 trebuie sa ai D5 Euro 3 si ala nu este în lista Polestar și nu merge mai mult de 200cp făcut în condiții safe .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

edit : intr-adevar e Euro 3-u. Dar nici nu ma gandesc sa il duc mai mult de 200. M-am interesat si firmele care fac ecu remap il duc undeva la 190-193cp si 420nm

Edited by ehab59

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Eu am facut remap la XC90-ul sotiei cu un an in urma care are motor D5 euro 3 si cutie automata

Dupa parerea mea remapul isi merita toti banii, masina are demarajul mult mai bun si cutia de viteze inca functioneaza (mentionez ca uleiul a fost schimbat fiindca in trecut am avut 2 volvouri la care a cedat cutia automata fara remap)

Dar dinainte sa-i faci remap sa fii sigur ca restul componentelor sunt in stare buna de functionare (EGR curat, tampoanele vacumatice sa fie bune ca altfel o sa apare eroare de engine service required si tot o sa intre in limp mode cand motorul este in sarcina asta zic din experienta personala) + turboul / VNT si intercoolerul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca ma gandesc la remap.. Stiu 100% ca o sa se simta diferenta si ca isi merita banii dar ce ma impiedica sa ii fac remap e singurul fapt ca o sa ii cedeze cutia sau alte chestii.

Saptamanile astea o sa ii schimb uleiul in cutie , ii fac o revizie completa + ulei nou la motor si apoi prin primavara as vrea sa ii fac remap-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Și eu am avut pe primul XC70 soft făcut și era tot D5 E3 automat . Era ok însă cutia dădea niște semne de oboseala .

Contează mult cum e mașina înainte de soft pt ca orice defect ascuns iese la iveala după ce scoți mai multi cai din motor .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina are 127.000km , e in familie de la 20.000km din 2007, km sunt in totalitate reali . Toate consumabilele au fost schimbate la timp si a fost dusa la revizii in debrecen la reprezentanta si la cluj. Insa din cate stiu eu uleiul din cutie nu a fost schimbat pana acuma si au trecut 11 ani .. insa nu stiu cum a trecut prin reprezentanta fara sa ii schimbe cineva uleiul la cutie. Se poate sa fie schimbat si sa nu stiu eu , dar zilele astea o programez la schimb de ulei in cutie si la motor ca urmeaza , dupa care ii fac o revizie la egr si de ce mai are nevoie si ma gandesc dupa aceea sa ii pun un soft? Stiti pe cineva priceput pe volvo-uri in zona transilvaniei si imi poate pune soft?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Buzau sunt niste baieti buni sau poti merge la Bucuresti :).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bun din zona Transilvaniei este Lory de la Cluj .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi lasi un numar de telefon sau niste date de contact? 

Astept sa dea caldura sa ii curat egr-ul si sa fac schimburile de ulei si dupa toate astea ar urma softul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu le primesti de la Bogdan iti dau eu datele lui de contact;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

0744.692.800 Kiss Lorand

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0