8 posts in this topic

Buna,

Sunt un nou si fericit(pana acum) posesor de Xc90,an 2006,2.4 d5 ,cutie automata,achiziționata din Germania de doua zile si am o problema la care nu găsesc răspunsul momentan,la cuplarea in treapta "R" cand dau masina cu spatele in garaj am o rampa/bordura cam de 10 cm ,daca ajung cu roata pe ea si vreAu sa accelerez nu mai am pedala,masina nu se mai accelerează absolut deloc,trebuie sa dau in fata puțin si sa vina cu un foarte mic demaraj pentru a urca.Cand cuplez "r" normal masina pleacă automat ,dar daca e lipita de acea mica bordura nu mai mișcă deloc,scuze ca descrierea e prea lunga,dar care credeți ca ar putea fi problema?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai o rampa sau o bordura ?

Bordura de 10cm este un obstacol mare . Nu ai cum sa treci peste o bordura de 10cm fără sa accelerezi tare.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan,nu este dreapta bordura,este cimentat in fata ei tocmai pentru a se urca mai ușor,nu e problema ca nu pot urca fara sa accelerez,problema este ca nu se accelerează absolut deloc,apăs pedala pana jos si nimic,nu se turează motorul deloc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Repet,nu se turează motorul cand sunt lipit de bordura cu roata si nu stiu de ce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Is curios, daca incerci sa intri la fel de incet, dar cu fata, face la fel sau mere ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu,cu fata urca,se turează normal,cu spatele am probleme,nu am reușit sa dau cu spatele pe o panta mica,am oprit si nu am reușit sa mai urc,aveam o mica denivelare la rotile din spate peste care nu am resusit sa trec decât dupa ce am dat in fata 1 metru si am venit încă o data mai tare cu spatele.

Share this post


Link to post
Share on other sites
O urcam cu un Ford fiesta lejer.

Fiesta nu avea cutie automata și 2 tone .

E ciudat ca nu se accelerează când apeși pedala la fund .

La orice automata trebuie un efort mare când urci bordura .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now