Lg

Solicitarea unei pareri avizate pentru o posibila defectiune mecanica

10 posts in this topic

Pe cei care avut aceeasi problema la masina lor sau au expertiza tehnica in domeniu ii rog sa ma ajute cu un sfat sau o parere sincera.

Problema cu care ma confrunt este urmatoarea:

Cam de doua saptamani, la masina mea (Volvo s60 din 2012) a inceput sa se auda un zgomot, de gen "pacanit" infundat, pe partea dreapta, la viraje mai stranse, pe loc si in miscare. Zgomotul nu este constant si nu am joc sau vibratii in volan. Uneori, pe drum drept se simte ca masina trage putin spre dreapta. Care ar putea fi cauza? Ce piesa ar putea fi defecta? Va multumesc foarte mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Articulație exterioară planetară.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Completare: Dacă zgomotul se aude cu mașina staționată, pot fi flansele de la amortizoare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti verifica foarte usor daca-s flansele amortizoarelor: ridici capota, rogi pe cineva sa traga stanga/dreapta de volan cu masina stationand. Daca vibreaza/huruie/face ca toti dracii capacul de deasupra flansei te lamuresti instant.

Ca fapt divers, am avut aceeasi problema si rezolvarea a fost simpla: alte flanse. Costa ~600 lei daca nu m-a lasat memoria (nu stiu care-i scorul de Primus, asta e pret de magazin de piese decent) + manopera aferenta (vreo 1.5-2h). Succese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misule esti baiat tanar si totusi te lasa memoria, ai dat 374 lei pe flanse + 300 lei manopera . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

... STIAM IO CEVA DE ~600 lei + 2 ore MANOPERA. :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pt sfaturi. Sper sa fie defectiunea cea mai putin costisitoare. :-)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost flansa de la amortizorul dreapta-fata. Am schimbat ambele flanse (produse aftermarket - 100 RON bucata), asa mi-a sugerat mecanicul, ca sa nu am probleme, in viitorul apropiat, cu cealalta de pe stanga. Acum totul e OK. Sfatul vostru mi-a fost foarte util. Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am găsit multe flanșe rotite aiurea la Volvo, adică nu mai aveau pozitia fireasca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now