RaducuBodin

Ușile spate nu se mai deschid/închid

16 posts in this topic

Bună ziua!

Sunt posesorul unui Volvo XC90 2005, D5 2.4 diesel.

De două zile am o problemă mai ciudată, în sensul că ușile spate nu se mai deschid. Din telecomandă, ușile încuietorile primesc comanda, iar butonul negru de pe ineriorul ușilor culisează în ambele sensuri. Insă daca trag de manerul exterior ușile nu se deschid, la fel și din interior! 

Problema a început la ușa drepta spate, iar în aceiași zii spre seară nici cea din stanga spate nu s-a mai deschis!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil au înghețat chederele și au rămas usile lipite .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu din pacate nu este cazul. Am reusit di interior in finwl sa le deschid, insa doar pe rand. Si acum daca dwscgid dreapta aceea se va deschide si din interior, dar daca dwschid apoi stanga, ea se va deschide, dar nu si dreapta. Si tot asa. Cred ca este vorba de un releu/relee defecte. Aud sub bord in partea soferului cum țăcăne un releu

Share this post


Link to post
Share on other sites

5caf1a145d85a9309cc2491cbeaddb4d.jpg

Conform diagramei ușile spate sunt comandate de REM nu de CEM . Așadar trebuie sa ajungi la REM care se afla în portbagaj (în stanga) .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci ?

care a fost problema?

ai schimbat ceva ? Si daca da,ce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o problema similară , ușa spate ,stânga nu se mai deschide din telecomanda,este din siguranțe sau releu?

Ma poate ajuta cineva cu o idee sau un sfat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai de graba este broasca defecta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La prima apăsare pe telecomanda USA se Închide ,la deschidere nu

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ai blocatoarele puse la usi , alea pentru copii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce treaba au sigurantele pentru copii, cu descuierea usii din telecomanda? Este broasca defecta si se repara prin inlocuire

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Blocatoarele "adică prin simpla apăsare pe butonul blocare încuietori si geam copii,ar rezolva problema?sau este alta acțiune si nu înțeleg eu.Aș prefera asta în locul reparației încuietorii prin înlocuire,deci ,cheltuieli ,drumuri la service...

Share this post


Link to post
Share on other sites

   Problema a apărut atunci cand am luat bateria în casa pt a o încarca,ușile au fost blocate si doar usa de la șofer a trebuit încuiată cu cheia.După ce am reluat activitatea cu automobilul,am sesizat problema cu ușa blocată.Mentionez că  bornele au fost scoase conform indicațiilor VADIS cheia pe 0,am scos  borna,cand am pus borna înapoi,cheia era pe2,fara mesaj pe bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bine mergi la un service pt o diagnoza . Vezi clar ce e defect .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am reusit inca sa ajung la rem dar in cel mai scurt incer asta. Scuze de intarzaiere.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10.02.2017 at 8:31 AM, ION77 said:

   Problema a apărut atunci cand am luat bateria în casa pt a o încarca,ușile au fost blocate si doar usa de la șofer a trebuit încuiată cu cheia.După ce am reluat activitatea cu automobilul,am sesizat problema cu ușa blocată.Mentionez că  bornele au fost scoase conform indicațiilor VADIS cheia pe 0,am scos  borna,cand am pus borna înapoi,cheia era pe2,fara mesaj pe bord.

Este o problema de relee, se pare ca. Al meu XC90 a stat pe dreapta cam patru saptamani, ulterior au aparut problemele de relee blocate sau care nu lucreaza in parametrii. Adica, schimbat releu becuri frana, releu sesnzori parcare si saptamana ce vine o sa schimb si releul/releele pentru usile spate. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 29.01.2017 at 9:06 PM, Bogdan G said:

5caf1a145d85a9309cc2491cbeaddb4d.jpg

Conform diagramei ușile spate sunt comandate de REM nu de CEM . Așadar trebuie sa ajungi la REM care se afla în portbagaj (în stanga) .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Ok. Multumesc! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now