NewVolvo

Achizitie Volvo

19 posts in this topic

Va salut! 

Este cazul sa imi iau prima masina! Si, dupa ce am mers cu diferite marci si modele, am ramas profund impresionat de marca Volvo... Acum trebuie sa aleg modelul: XC60 benzina sau diesel, XC70 benzina sau diesel, XC90 diesel, echipare Summum, Inscription sau Executive.

buget: 25-27k

km pe an: 15000

obligatoriu: AWD

an: 2013 in sus

ce consum este la modele sus amintite cu motor benzina: 3000cmc/306cp, avantaje si dezavantaje? Stiu ca e impozitul foarte mare... 

v40 cc 2000-254cp, benzina este o masina comfortabila? 

In speranta ca mi-am exprimat bine intentia si ca voi primi raspunsuri pe masura, va doresc cele bune! 

Marche ou creve! 

PS Masina care m-a determinat sa aleg marca Volvo, este un S80, executive, awd, 2007, tunning Heico, 225cp, absolut senzationala! 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă vrei aleg eu pt tine pt ca le-am condus pe toate .

Câștigătorul este XC60 T6 . Consum mediu 11% însă performante deosebite. Sub 7 sec suta, ținută de drum excelenta, cat de cat încăpătoare și întreținere ieftina .

Xc90 este învechit iar XC70 nu sta pe drum la viteza mare .

Dacă ai 2 copii se schimba puțin treaba, XC70ul este cel mai mare și încăpător dar trebuie obligatoriu găsit unul cu 4c .

La XC60 nu am simțit nevoia de 4C .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

V40 cc este o gluma . E mica rau și plasticoasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, iti multumesc! 

Exista motorizare si de 3000cmc si de 3200cmc benzina? Am vazut in Polonia si 3200... 

Si eu inclin tot catre T6! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

T6 este genial ca motor, am mers un an cu s80 T6 AWD, consumul in oras era in jur de 16-17%, chiar 20% daca mergeam mult in centru, media in afara orasului era de 10%

Eu iti recomand un XC60 D5 AWD sau T6 AWD, xc90 este o masina frumoasa dar generatie veche.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dezavantaje la T6: impozit mare, consum cu 3-4l in plus fata de D5

Avantaje T6: motor senzational, intretinere mai ieftina

 

avand in vedere ca in RO, rareori depasesc limita legala a vitezei, dar si ca imi place sa simt ca am masina...habar nu am ce sa aleg! 

Am un amic ce are RR Evoque 2.0benzina 245cp...fuge tare, dar zdruncina pe masura..el spune ca are nerv, ca are zvac, eu inclin din orice pozitie catre VOLVO! Gresesc? 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ceea ce intreb pare penibil ptr unii, dar sunt un novice in acest domeniu si doresc sa fac o alegere optima! Multumesc de intelegere! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

T6 nu am condus dar d5 awd (exista doar cutie automata) si nu este extrem de rapid , adica violent , zvanc ect. doar in modul Sport. Nu stiu cum se comporta dupa un soft polestar. 

Parerea mea este sa faci testdrive cu ambele masini si apoi sa te decizi daca este ceea ce vrei tu . 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine lasi Volvo si te uiti la Bavaria-n curte. Acolo e plin de zvac.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exclus bavarezele! 

Nu ca nu ar fi ok, dar prefer confort, siguranta in dauna zvacului! Ori la Volvo am gasit de toate! 

Si, asa cum am zis mai sus, foarte rar depasesc limitele legale de viteza...dar atunci cand o fac vreau sa am cu ce! 

Multumesc tuturor ptr sfaturi! Mai astept, analizez tot ce spuneti, apoi decid! 

Mai am o intrebare: pe xc60-2400cmc-164cp se face upgrade la soft de la Polestar la reprezentanta in RO? Sau revomandati la vecinii unguri? 

Multumesc! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate face si in ro . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca vorbeau colegii de 1000 de euro,  softul Polestar, dar nu stiu daca difera de la o motorizare, la alta. Poti intreba la Primus, in Bucuresti

Share this post


Link to post
Share on other sites

850 tva inclusa costa mai nou Polestaru'.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

RR Evoque 2.0 benzina este aceiași mașina cu XC60 2.0 Benzina . Fix același motor și aceleași performante .

Nu are cum sa zguduie mai rău Evoque fiind aceiași platforma cu XC60ul.

Diesel ul zguduie rau pe Evoque, deranjant de rău fata de XC60 D5.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alege o benzinara. Nu vei regreta. T6 merita, chiar daca e impozitul mai mare. Cu downsize-ul asta, in curand vor fi de colectie.Si oricum, economisesti la intretinere fata de Diesel, cu conditia sa iei masina de la cineva responsabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 11 minute, mariusdaniel a spus:

Alege o benzinara. Nu vei regreta. T6 merita, chiar daca e impozitul mai mare. Cu downsize-ul asta, in curand vor fi de colectie.Si oricum, economisesti la intretinere fata de Diesel, cu conditia sa iei masina de la cineva responsabil.

Explica-mi te rog cum este revizia mai ieftina daca folosesc acelasi ulei doar ca in t6 intra aproape 7l , vs. 6l in d5 ? 

Turbine au ambele . 

 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Era vorba de intretinere per total ,consumabile ,mecanica usoara etc la asta se referea  ,marius. Un diesel daca sare de 5,6 revizii incepe a paguba pentru buzunar (de fapt cam orice masina construita in zielele noastre, ca Volvo nu e mai prejos cind e vba de stricaciuni).

Apoi sa "ingropi" 27K intr-un Volvo azi mi se pare curaj ori banii sint maculatura pt cumparator.....Bafta la cumparat:)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, Bogdan G said:

RR Evoque 2.0 benzina este aceiași mașina cu XC60 2.0 Benzina . Fix același motor și aceleași performante .

Nu are cum sa zguduie mai rău Evoque fiind aceiași platforma cu XC60ul.

Diesel ul zguduie rau pe Evoque, deranjant de rău fata de XC60 D5.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Zguduie si zdruncina in sens al confortului! Adica, dupa un drum Constanta-Timisoara, ma doare mijlocul si sunt foarte obosit! Acelasi drum facut cu S80, D5-AWD, dus-intors in aceeasi zi nu l-am simtit! Chiar daca e vorba de masini total diferite, diferentele de confort sunt prea mari!

stii pe cineva care aduce masini ok, nemasluite? 

Multumesc ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now