Sign in to follow this  
Followers 0
GrigorasFlorin

Schimb ulei cutie automata.

13 posts in this topic

Salutare la toata lumea.

Caut de cateva zile pe forum, referitor la schimbul de ulei la cutia automata si nu prea gasesc ceva concret.

Ca sa va explic....detin un S60, an fabricatie 2006 , 2.4, 5D cutie automata (codul cutiei din pacate nu reusesc sa-l gasesc), 185HP. Fostul proprietar a facut serviceurile numai la Volvo si are toata documentatia la zi. Am cautat in facturi si caietul service sa vad daca uleiul in cutie a fost schimbat si nu am gasit nimic. Asa am ajuns la o reprezentanta Volvo (in Germania) si am intrebat despre uleiul in cutie. Maistrul de service foarte surprins mi-a spus ca la acest model NU se schimba uleiul, doar in cazul in care se fac reparatii la cutie.

Acum va intreb pe voi, cum sta treaba cu acest ulei? se schimba sau nu?

 

Daca a mai fost discutat sau nu am postat corespunzator rog un moderator sa mute sau sa stearga acest topic.

multumesc anticipat.

Edited by GrigorasFlorin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Codul cutiei este TF80-SC. Uleiul de preferat sa-l inlocuiesti la fiecare 60000 KM cu un mic flush 4L(12L total), daca nu a fost inlocuit pana acum iti recomand un flush cu 8l(16l total)

Ulei OE Volvo sau Mobil 3309

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tipul de la Service zicea ca uleiul este foarte rezistent si ca s-ar putea sa fie o problema de soft (daca am inteles eu bine). si ca cel mai bine sa duc masina la ei sa o las o zi acolo. Dar cu siguranta uleiul nu trebuie schimbat!

Care ar fi simptomele unui ulei invehit sau deteriorat si care ar fi simptomele de soft problematic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E negru cand il schimbi :)) este un ulei rezistent dar are nevoie de inlocuire ... mai departe te decizi.(exista multe de citit pe forum pe tema asta) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Transmitei tipului care a spus ca uleiul la cutie nu se inlocuieste ca @Brava de pe volvo-club.ro il roaga sa se apuce se patiserie sau orice altceva dar nu de reparat masini sa le zicem premium :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 8 ore, Brava a spus:

Transmitei tipului care a spus ca uleiul la cutie nu se inlocuieste ca @Brava de pe volvo-club.ro il roaga sa se apuce se patiserie sau orice altceva dar nu de reparat masini sa le zicem premium :D

Nemti citesc in vida si gata ... ei respectu cu strictete doar de-aia is nemti si au crestere economica :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mai vinde reprezentanta daca nu se strica masinile :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemtii oricum le vand, si pe urma ajung la noi :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 4 minute, Brava a spus:

Nemtii oricum le vand, si pe urma ajung la noi :lol:

Exactttt

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ca sa vedeti! :)

Am fost ieri intr-un alt service, unul absolut normal care lucreaza cu toate marcile de pe piata. Foarte laudat pentru profesionalizm si seriozitate....despre preturi nu am auzit de la nici un nemat sa se planga.

Am vorbit direct cu patronul serviceului pentru ca el ia comenzile si organizeaza...sa zic asa...treaba prin service. Foarte prietenos.

I-am explicat cum sta treaba si mai ales i-am detaliat parerile voastre, cei care aveti experienta cu aceste modele.

In prima faza s-a spart omul de ras! :) ....deci: Orice cutie automata necesita schimb de ulei (cum zice el o revigorare a uleiului) la fiecare 60-80 mii km iar la 100 mii se face o spalare a cutiei. Procedura de spalare se face pe role si cu un aparat special care face acest lucru. Cantitatea necesara de ulei este aproximativ 20 litrii care presupune spalarea in sine si uleiul care v-a ramane in cutie.

Acu SOC: Pretul 700 euro dar pretul variaza in functie de cantitatea de ulei folosita! Parca mi-a cazut cerul in cap! O sa astept pana la vara cand vin in Romania si o sa o fac acasa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci cutia cica e foarte desteapta si monitorizeaza de cate ori s-a incins uleiul deci uzura lui , dar din pacate nu merge figura ... ei mai recomanda la utilizari intense: drumuri montane , tractare , taxi o schimbare a uleiului la  80k . 

Pentru schimb nu ai nevoie de nici o scula speciala (doar de un tester sa monitorizezi temperatura cutiei pentru a face nivelul) 

Deci iti iei tester si il faci singur (decat sa dai 700 euro).  Oricum uleiul este cam 250 euro

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt sigur ca as reusi singur sa il schimb; mai ales ca pe forum sunt cateva filmulete foarte utile.DAAAAR......nu ai voie sa faci asta in fata blocului sau in parcare. Incerc sa gasesc o posibilitate si o sa il schimb. Daca nu ....trebuie sa reziste pana ajung in romania!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0