GabrielFlorin

Ajutor

5 posts in this topic

Salutare! Am un volvo s 40 din 2006 cu motor 1.8 benzina si am urmatoarea problema. Martorul check engine se aprinde 2 zile se stinge a 3 zi si tot asa, face asta cam de 3 saptamani, am fost la un mecanic si am pus testerul pe ea si a dat eroarea DTC(1) 2008 .... nu stiu daca acesta este codul dar era precedat de urmatoarea informatie:

-Throttle control valve 

-Intermittent 

El spune ca trebuie sa schimb tot Throttle ( care cred ca e clapeta de acceleratie si motorasul care face parte din ea) eu am verificat pe internet si e in jur de 400 de euro, masina mentionez ca functioneaza perfect doar ca am becul asta care tot apare si imi este frica sa nu raman cu ea pe drum :) .Sunt curios daca cineva a mai intalnit aceasta problema si cum a reozlvat-o? Nu vreau sa arunc pe geam 400 de euro daca nu este cazul. Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spune i sa verifice mai intai cablajul, daca e ok, atunci iti trebuie clapeta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

..mai este cite ceva de facut  pina la schimb clapeta ,de la actionare pina la a fi actionata,ma gindesc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 2/10/2017 at 5:19 AM, Brava a spus:

Spune i sa verifice mai intai cablajul, daca e ok, atunci iti trebuie clapeta.

Vadime tu ai citit mah ce inseamna codul asta de defect ? Ce clapeta ii trebuie ? De refulare canal poate . 

Trebuie valva de control a sistemului swirl (de clapete admisie) . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eram la boarding pe aeroport n aveam unde sa caut coduri. Omul a scris Throttle body, personal am intalnit ceva 1.8 cu clapete decedate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now