boksic77

Probleme acceleratie/injectoare

18 posts in this topic

Salut,

De ceva vreme imi apare pe bord mesajul Service motor necesar, moment din care am un delay  la acceleratie. Calc pedala si "se gandeste" o secunda pana accelereaza. Am pus testerul si tot apar aceste erori. Am schimbat pedala (senzorul) de acceleratie si am absolut aceleasi simptome.  De la ce ar mai putea fi?

Aditional vad ca am ceva si pe injectoare. Sterg erorile si tot reapar. Simt putin zgomotos si neregulat la relanty dar poate mi se pare de cand am vazut aceste erori.

Este vorba de 1.6 D2 drive 84 kw din 2012.

IMG_20170213_152404.jpg

IMG_20170213_152851.jpg

IMG_20170213_152907.jpg

Edited by boksic77

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Curata mufele de la CEM, cu spray de contacte. Se afla sub torpedou. Nu o sa srau sa-ti explic ce treaba are pedala cu CEM-ul, dar are.

2. Trebuiesc injectoarele adaptate. Probabil ai scos mufele in timpul functionarii motorului, sau s-a intamplat altceva. Nu stiu daca o poti face cu un tester universal. Cu Vida merge sigur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adaptare injectoare merge numai dacă ai update soft la ecm .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, ,multumesc pe raspunsuri. In ce consta exact aceasta adaptare a injectoarelor, e soft sau mecanic ? Inteleg ca am schimbat degeaba pedala? Si unde se pot face aceste operatii, update de soft, adaptare, vida... doar la Primus?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate la orice atelier care are VIDA.

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, boksic77 said:

 

 "Calc pedala si "se gandeste" o secunda pana accelereaza"

Aceasi problema am avut si eu, Am bagat 20 l diesel de la Tesco, seara tarziu a aparut mesajut, in cazul meu, "reduce engine performance". Am mers vreo doua zile, foarte frustrant, mai ales in intersectii. Am schimbat filtrul de aer, nici o schimbare. Am fost la Topaz petrol station si am mai pus 20 l diesel peste, la prima cheie mesajul a disparut si merge excelent. Nu imi dau seama, bad diesel, ce-o fi afectat!

Am mai avut ceva asemanator (bad diesel), dar atunci a aparut emission bulb on all the time, in loc de reduce power. Din nou am pus diesel de la Topaz si s-a rezolvat! Nu am idee de ce e atat de pretentioasa la diesel.

 

 

Edited by emy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emy... am si eu o curiozitate! De ce scrii jumatate in romana si jumatate in engleza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E din cauza dieselului de la Tesco

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 2/15/2017 at 9:03 PM, paunionutz a spus:

Emy... am si eu o curiozitate! De ce scrii jumatate in romana si jumatate in engleza?

Pt ca poate . :P

@emy aici vb de alta motorizare . Nu exista nici o legătură între 1.6d și d2 .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/15/2017 at 7:03 PM, paunionutz said:

Emy... am si eu o curiozitate! De ce scrii jumatate in romana si jumatate in engleza?

Da, ai dreptate, mi se intampla des si in vorbire... ma trezesc vorbind in limba romana cu bastinasii de aici....Cateodata me exprim mai usor in engleza decat in romana! Oi suferi si eu de vreun sindrom lingvistic :)

...Eram odata la un magazin unde am asistat la o conversatie dintre un roman si un irlandez. Romanul incerca sa-i explice in limba romana ca vrea un flex (angle grinder), se exprima clar si accentua fiecare cuvant ca sa fie inteles mai usor, normal ca irlandezul nu intelegea. Romanul - cand mai primiti tipul acela de flex? luni, marti, miercuri.....la care irlandezul, dupa cateva minute bune, s-a prins ca zice zilele saptamanii si i-a zis, on wednesday. Am vrut sa intervin dar unii romani sunt, (am folosit google transalte pt cuvantul, unpredictable), imprevizibili, se simt jigniti cand le oferi ajutor. Presonal nu ma simpt ofensat cand ma corecteaza cineva, el e mai bun si eu mai putzin bun...: De aceea si pe forumul asta, am nevoie de ajutor ca sunteti mai buni decat mine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/16/2017 at 8:36 PM, Bogdan G said:

Pt ca poate . :P

@emy aici vb de alta motorizare . Nu exista nici o legătură între 1.6d și d2 .

Nu am stiut, dar cam ce diferenta e intre ele? Deci ce am eu e D1, ori D si D2 e o versiune mai noua? Am vazut ca multi volvovisti vorbesc de masiniile volvo referindu-se la D2, D5 parca, sunt complet strain la capitolul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vb de motorizările noi euro5 după 2011.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minutes ago, Bogdan G said:

E vb de motorizările noi euro5 după 2011.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Ok, mersi pt info.

Share this post


Link to post
Share on other sites
E din cauza dieselului de la Tesco

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Sainsbury's, Asda, Morrison... cā e mai ,,cheap''

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 19/02/2017 at 7:56 PM, ovidiuioana said:

Sainsbury's, Asda, Morrison... cā e mai ,,cheap''

Sent from my iPhone using Tapatalk

Astea's in Nord, aici nu am auzit de ele! Culmea, in Nord motorina e mai scumpa decat benzina, aici e cu 10 centi mai ieftina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sainsbury's, Asda, Morrison... cā e mai ,,cheap''

Sent from my iPhone using Tapatalk

Astea's in Nord, aici nu am auzit de ele! Culmea, in Nord motorina e mai scumpa decat benzina, aici e cu 10 centi mai ieftina.

Pai tu locuiești in Spania? Dacă Londra e in nord sau Portsmouth Southampton Bristol ... sunt in nord.. atunci Birmingham, Manchester..etc , unde naiba mai sunt?Sau dacă in Kent ,de la Dover pana la Brighton nu ai văzut nici unul din magazinele alea înseamnă ca eu livrez la fantome... Nu mai face cumpărăturile la Cooperative sau la indieni .. mergi la magazinele menționate + Tesco (astea au și stații de carburant )si ai sa vezi economie de bani!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, ovidiuioana said:

 

Astea's in Nord, aici nu am auzit de ele! Culmea, in Nord motorina e mai scumpa decat benzina, aici e cu 10 centi mai ieftina.

Pai tu locuiești in Spania? Dacă Londra e in nord sau Portsmouth Southampton Bristol ... sunt in nord.. atunci Birmingham, Manchester..etc , unde naiba mai sunt?Sau dacă in Kent ,de la Dover pana la Brighton nu ai văzut nici unul din magazinele alea înseamnă ca eu livrez la fantome... Nu mai face cumpărăturile la Cooperative sau la indieni .. mergi la magazinele menționate + Tesco (astea au și stații de carburant )si ai sa vezi economie de bani!!

Daca te uiti la locatia mea spune ca e in Dublin, cred ca sti unde e Dublin. Cand m-am referit de Nord m-am referit la Irlanda de Nord, acolo s acele petrol stations, cat si in Anglia. As fi vrut sa fi fost locatia mea in Anglia, e vreme muuult mai buna, aici mai tot timpul ploaie, inorat si acum asteptam in urmatoarele 30 minute o furtuna pe cinste. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry.. Irlanda e alta mâncare de peste.. și e Nooooord West!!! Cunoaștem Dublin... nu-i mare diferența fata de UK.. Noi am avut furtuna.. acum e rândul vostru.. Bafta!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now