Sign in to follow this  
Followers 0
GabiGM

Conducta ulei turbo

6 posts in this topic

Buna seara,

Stie cineva o solutie la conducta originala de ulei (presiune) a turbinei?

Conducta originala curge , am luat una sh, curge si aia (mai tinara decit a mea).  Cea originala m-a lasat fara 1,5 l ulei la un drum Bucuresti - Slobozia si retur.

Masina este Volvo 1.6D model 2008.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie montata corect . Atâta tot .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conducta trebuie centrata perfect în con pt ca etanșarea se face strict prin presiunea uleiului.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am montat-o fara sa fie tensionata, problema este ca la vibratii se poate misca in sertizare... nu inteleg solutia tehnica adoptata  ... de ce trebuie sa fie asa, ... daca o alamesc se poate fisura de la vibratii ?  Fac service la utilaje agricole de ceva ani si nu am intilnit asa ceva, ori furtun , ori conducta rigida si tin de zeci de ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am alamit eu 

Merge dar grija mare la pozitie

De obicei pun conducta noua

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Am montat-o fara sa fie tensionata, problema este ca la vibratii se poate misca in sertizare... nu inteleg solutia tehnica adoptata  ... de ce trebuie sa fie asa, ... daca o alamesc se poate fisura de la vibratii ?  Fac service la utilaje agricole de ceva ani si nu am intilnit asa ceva, ori furtun , ori conducta rigida si tin de zeci de ani.

După cum a explicat și colegul MC mai sus, aceasta teava se etanșeaza prin presiunea de ulei. Așadar dacă nu este aliniata teava corect nu ai rezolvat nimic .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0