Olpretean

ceasuri de bord

16 posts in this topic

Buna ziua tuturor, sunt nou pe forum si am un volvo s60 motor d5244t din 2002 la care nu mai merge indicatorul de motorina din bord, mentionez ca toate celelalte ceasuri si indicatori merg bine. Ar fi o siguranta pe undeva pentru el? Daca stie cineva, multumesc

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Este boala lor pana in MY2004. Sunt o gramada de tutoriale pe youtube, insa daca vrei sa fii sigur ia legatura cu Bogdan G. (el repara ceasuri de bord).  Si eu am avut o problema similara, am demontat speedometrul si l-am dus la un service GSM. Baiatul de acolo mi l-a reparat. Asta acum mai bine de trei ani. Atunci nu afisa nimic calculatorul de bord. Acum, mai nou mi se reseteaza odometrul (T1 si T2). O rezolvare permanenta ar fi schimbarea lui cu unul de MY2005, insa mufa nu se mai potriveste, trebuie fabricat un adaptor. In plus trebuie modificat si softul sa afiseze km reali a masinii.

aa316e6s-960.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, Olpretean a spus:

Buna ziua tuturor, sunt nou pe forum si am un volvo s60 motor d5244t din 2002 la care nu mai merge indicatorul de motorina din bord, mentionez ca toate celelalte ceasuri si indicatori merg bine. Ar fi o siguranta pe undeva pentru el? Daca stie cineva, multumesc

 

Faci o testare la modulul DIM si daca functioneaza indicatorul respectiv ai o problema cu plutitorul din rezervor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceasurile sunt schimbate in 2009  cu unele noi modelul cu cadranele  cromate  o sa fac un test saptamana viitoare si o sa revin cu informatii sau rezolvare sper.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce se poate strica in rezervor?

Senzorul de la pompa sau litrometru  si imi poate spune pe tester care este sigur din cele doua? Multumesc de raspunsuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kecs . Vezi ca nu merge bord de 2005- pe -2004 fără resoftare .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa sunt si ceasurile mele , au fost schimbate la reprezentanta Volvo din Debrecen  HU. Nu am avut probleme cu ele de atunci .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit rezolvarea . Problema cu indicatorul de motorina a fost mufele de la litrometru din rezervor care nu au facut contact bine. Multumesc tuturor pentru ajutor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare , si eu am probleme cu ceasurile din bord la un XC 90 2.5 T anul 2003. Nu se mai aprind luminile deloc , indicatoarele au ramas pe zero, cine ma poate ajuta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Edualex Citeste topicul de la inceput si vei gasi raspunsul la intrebare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Multumesc, kecs, pentru fotografia cu adaptorul de mai sus! Vreau neaparat sa il fac si eu, credeti ca e ok configuratia firelor asa cum am imaginat-o eu?

Merci anticipat, Ted!

descriere_semnale_DIM_legaturi_fire.jpg

Edited by Ted
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca ai citit bine. Degeaba schimbi bordul, daca nu il si resoftezi. Daca nu ii pui softul de pe cel vechi, nu va merge

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut @paunionut! Multumesc pentru raspuns. Am citit partea cu reprogramarea si am inteles despre ce e vorba pe partea de software. Inca nu stiu exact de ce am nevoie pentru a realiza procedura de backup-flash, insa ma documentez activ pe tema aceasta.

Imperecherea corecta a firelor este insa necesara pentru realizarea adaptorului, despre ea intrebam daca stie cineva care sunt legaturile corecte si daca legaturile pe care le-am gandit sunt ok.

 

Edited by Ted

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e nevoie de nici un adaptor, se ia din demontari un bord după 2005 cu tot cu mufa, se leaga firele fix după culori, se pune soft si merge .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now