gyno

volvo xc60

12 posts in this topic

Salutare , sunt nou pe site si as vrea si eu cateva informatii despre volvo xc60 .

As dori sa-mi cumpar unul intre anii 2010 si 2012 , si nu stiu ce motorizare sa aleg , sau cu alte cuvinte care sunt bune .

ca nu stiu prea multe de ele ce mi-ati recomanda ?   Multumesc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vrei awd motor 2.4, daca vrei fwd motor de 2.0 alte optiuni nu ai , eventual benzinar t6

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am fwd 2.0 manual, este suficient motorul pentru aceasta masina, daca vrei putere mai multa alege 2.4

Share this post


Link to post
Share on other sites

T6le este peste orice diesel vis a vis fiabilitate . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

T6 este incredibil de fiabil si gurmand in acelasi timp iar fata de nu simti nici macar o vibratie in caroserie/volan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasand fiabilitatea la o parte, eu sunt foarte placut surprins de incalzirea scaunelor din spate, cross traffic alert, blis, parbriz incalzit si cruise control adaptiv cu functie de franare / reluare a "urmaririi". Si faza lunga adaptiva e foarte faina. In rest, diesel d5, awd, 215 cp, suficient de sprinten. Putea fi mai silențios, dar e ok si asa. Putea fi mai stabil la viraje stranse, dar e totusi SUV cu suspensia pe "confort". Nu am condus eu nici X3 cu care se bate, nici Tiguan, insa cred ca nu sta deloc rau in comparatie cu ele. Daca aveam buget luam un X5 de 3L, 8 viteze, etc., avand prieteni care se jura ca aceasta combinatie (3L diesel + 8) este dincolo de orice. Nu vorbim de costuri de intretinere sau consum. Strict confort / performanta. My 2 cents.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 (In rest, diesel d5, awd, 215 cp, suficient de sprinten. Putea fi mai silențios ...)

 

Asta este farmecul la D5 sunetul marait,barbatesc:)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e, ma mir uneori in oras de cum suna cand calc pedala mai brusc si mai barbateste :) (nu neaparat kickdown, dar cat sa ne bage un pic in scaune) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunetul e de la 5 pistoane nu neapărat de la putere . 

Mare păcat ca nu se mai fac în 5 pistoane . Măcar de ar face o evacuare activa ca la reno .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfatul meu este sa alegi un D5 AWD 215CP, eu il am de 3 luni si pot sa iti spun ca nu o sa regreti daca alegi aceasta motorizare la XC60.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now