Cujacha

Cand nu te poti descurca de unul singur

63 posts in this topic

On 2/10/2019 at 0:37 AM, Cujacha said:

 

Ati mai auzit de vreo situatie la fel pana acum? 

 

Se intampla frecvent la Volvo sa cumperi piese si sa nu se potriveasca,pentru ca cine vinde nu stie sa identifice corect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul meu nu cred ca e vorba de o greseala din partea vanzatorului, pentru ca indiferent ce site web de piese auto folosesc, daca pun numarul masinii, mi se dau aceleasi discuri si placute pentru janta de 17 inch, anume 320 mm pentru disc. Prin urmare, si etrierul de pe masina ar trebui sa fie potrivit pentru dimensiunea asta. Insa, la masina mea am gasit etrier de 300. 

Ma gandesc mai degraba ca, probabil, a fost facuta vreodata o schimbare in vreun service. Ar fi posibil asta? 

Cu toate acestea n-am avut probleme cu frana. Acum, nici nu am vreun alt termen de comparatie, pentru ca nu am condus un Volvo la fel cu al meu, cu frane cu disc de 320 mm. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia lasă-mi te rog aici o serie de șasiu sa verific.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost plecat. Sigur.

VIN: YV1MS754172298974

Engine number: 27723

Multumesc foarte mult. M-ar ajuta enorm. Sunt numerele acelea de vreo 8 cifre (majoritatea incep cu 3) care apar la fiecare piesa ca sa verifici daca e exact pentru masina ta, insa eu nu stiu care numar e al masinii mele.

Multumesc inca o data.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina ta a venit din fabrica cu frane de 16" pe fata, adica 300mm . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdan. Acum sunt mai linistit. Mai vazusem undeva, cautand electromotorul, ca era specificat ca masinile facute pentru UK au alta configuratie.

Acum, ceea ce este ciudat, pentru mine, e faptul ca jantele pe care le am pe masina, de 17 inch, sunt conform cu cartea masinii. In carte mai apar unele de 18 inch. Si pe orice site unde caut placutele si discurile de frana pentru masina mea, pentru janta de 17 inch gasesc doar de 320, nu de 300. Si asa am luat plasa cumparand placute si discuri gresite.

Probleme n-am avut cu frana, ce-i drept, insa m-a facut curios chestiunea asta. De ce oare ar recurge la o astfel de modificare.

Oricum, multumesc inca o data.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yeo, confirm ca mașina a venit cu frâne pe 16" (300mm). Cele de 320 le vei găsi în general pe D5-uri și T5-uri

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc. Eu nu cotrazic asta. Ba chiar ma bucur pt ce ea ce ziceti, ca ma apucase paranoia si credeam ca le-a schimbat cineva la un moment dat. Inseamna ca asa a fost din fabrica, dar cu jante de 17. Iar asta nu se potriveste cand caut franele pentru fata, pt ca nu am jante de 16. Dar acum stiu ce sa caut. 

Si pe langa jantele de 17 mai are si bara aceea dintre telescoapele fata in compartimentul motor. 

Ma intreb totusi de ce au folosit configuratia asta. Dar in fine.

Multumesc inca o data.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo cand se refera la dimensiunea discului de frana, indica diametrul minim al jantei care se poate monta pe respectivul ansamblu disc - etrier. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc. Da, este logic ce spui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Pentru a nu deschide un topic nou, postez aici in speranta ca voi primi un raspuns competent: vreau sa schimb discurile pe spate (pline, din fabricatie) cu unele ventilate si nu sunt sigur ca pot sa fac chestia asta fara alte complicatii (ma gandesc la grosimea diferita a celor doua tipuri de discuri si latimea etrierului). Zepelinul e un S60 II din 2011 (YV1FS5251B2020114).

Multumesc anticipat!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Din pacate nu pot edita postarea, nu a fost nicio intentie de a trimite catre un website de piese auto (acolo stiam ca am salvat seria), astfel ca, rog administratorii sa editeze postarea.

Multumesc!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie alt port etrier si alt etrier iar diferențele reale sunt infime . 

Parerea mea este ca nu merita . 

Merita frane mai mari pe fata . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now