Sign in to follow this  
Followers 0
george_s40

pareri motor 1.6D2

6 posts in this topic

Salutare.

Dupa o mica discutie cu BogdanG m-am gandit sa deschid un topic in care cei care au motor D2 de 115 CP sa-si spuna parerile si problemele care le au.

Eu unul sund multumit de consum, costuri de intretinere si chiar de tinuta de drum.

Parerea mea e ca e mai ok decat 1.6d vechi.

Asteptam opinii.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca tu esti multumit te mai uiti in gura lui Bogdan?

Vechi n-am avut dar D2-ul este OK pana acum pe S60-ul nevestei, nu exceleaza sau nu-si da in petic la nimic, performante si consum decente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre nea Maurice, cat consuma D2ul doamnei ? 

Chiar tu ai spus cu gura ta ca are cam acelasi consum ca la XC70, acum zici ca nu ? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

D2 - Consum mediu < mixt> 5.4l/100km
km parcursi ~ 40mii, nu am probleme cu el. M-au speriat la revizie, spunandu-mi ca e o problema cu turbina, insa dupa o verificare totul e ok.

In rest nici o problema, e destul de silentios si mi se pare ideal pentru oras + extern, drumuri intre 15-200km
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In orasul nostru minunat Bucuresti intre 7 si 9 iar afara cel mai putin 5 si cel mai mult 7 si ceva.

Nevasta-mea scoate cu minim 1 litre mai mult ca mine pe acelasi traseu, la XC90 cam la fel amandoi.

Motorul e mic iar daca tragi de el poti consuma lejer cat un D5 asa am spun si asa este.

Daca merg pe DN1 legal plus marja de 10 km/h ai vreo 1,5-2 litri mai putin fata de autostrada tot asa legal plus cei 10 km/h

E un motor OK daca mergi ca vaporenii adica incet si constant,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0