dragostv

achizitie volvo s40

7 posts in this topic

Salut,

Vreau sa-mi achizitionez un volvo s40 cu motor 2.0 l benzina.

Stie cineva daca distributia este pe lant ca la 1.8 ?

Alte probleme ce le-ar putea avea motorul asta?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites
58 minutes ago, dragostv said:

Mai vin cu cateva precizari : an fabricatie 2011 , motor 2 l , 145 cp , euro 5.

Multumesc!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pe lant .

Are ceva probleme la swirl si cam atat .

Este un motor din anii 90, foarte simplu si usor de reparat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara tuturor. Sper sa nu se supere initiatorul topicului ca postez in topicul lui dar nu am vrut sa poluez cu alt topic iar daca nu am postat unde trebuie, rog adminii sa nu ma "certe" foarte rau.

  De vreo 3 zile rasfoiesc forumul cu  privire la formarea unei pareri despre motorizarea 1,6 diesel ptr ca vreau sa schimb masina actuala cu un S40 dupa 2008, imi place masina dar la ce am citit despre motorizarile Volvo 1,6 diesel, mi s-a cam luat gandul. Motorul 1,6 diesel, am inteles ca e fabricat de Ford, ca e un motor moale (nu inteleg, un motor care dezvolta peste 100 CP e slab dar posesorii stiu ce vorbesc asa ca ii cred), ca e problema cu DPF-ul dar am vazut ca se poate anula definitiv. M-am uitat la motor de 2,0 diesel care se spune ca e mai fiabil si mai cu "viata" in el dar si acesta are cateva probleme, este adevarat ca mai tine si de norocul omului dar e cam greu sa gasesti acea masina sh corecta. As alege benzina ptr ca 80% folosesc masina in oras dar motorul de 1,8 mi se pare cam maricel (banuiesc ca urban are un consum mare). Am vazut ca sunt 2 colegi destul de saritori si amabili (nu-i cunosc personal dar din feedback-urile colegilor, asta reiese) care au un service in Bucuresti si ar fi un avantaj la alegerea unui S40 corect d.p.d.v. tehnic. 

Va rog, am cateva intrebari: 1. La varianta benzina, exista motoare mai mici de 1,8 pe S40 ?? 2. Motorul de 2,0 diesel de cine e fabricat (am inteles ca ar fi 100% Volvo) ?? 3. S40 D2 cu motor de 2,0 diesel, are DPF ?? 4. Exista vreo posibilitate de verificare VIN pe forum (am pus ochii pe cateva masini dar km cu siguranta la unele nu sunt reali) ?? 

Aveam o gramada de intrebat dar dupa cate am citit pe forum, am o mare "varza" in cap...:blink:. Orice parere, sfat sau observatie, e bine venita, nu ma supar usor si tin la glume. Va multumesc anticipat si sper sa nu devin prea deranjant cu nestiinta mea in ale'Volvo......

Edited by Florin77

Share this post


Link to post
Share on other sites
49 minutes ago, Florin77 said:

1. La varianta benzina, exista motoare mai mici de 1,8 pe S40 ?

1.6i

50 minutes ago, Florin77 said:

2. Motorul de 2,0 diesel de cine e fabricat (am inteles ca ar fi 100% Volvo) ?

Depinde despre ce motor '2.0' diesel vorbesti. Cele in 4 pistoane cred ca-s toate imprumutate (nu vorbim de cele super recente, 2013+) de pe la altii, cele in 5 sunt de Volvo.

50 minutes ago, Florin77 said:

3. S40 D2 cu motor de 2,0 diesel, are DPF ?

S40 D2 are motor de 1600, nu de 2.0, si are DPF.

51 minutes ago, Florin77 said:

4. Exista vreo posibilitate de verificare VIN pe forum (am pus ochii pe cateva masini dar km cu siguranta la unele nu sunt reali) ?? 

Nu. Oricum - verificarile via VIN nu iti arata decat posibile intrari in reprezentanta ale masinii + dotarile initiale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite cum sta treaba foarte, foarte scurt ca si informatie.Peste ce spun eu aici ,ai destul pe internet  ca si informatie despre aceste motorizari ,fara intrii in panica.

1.   Motorizarile benzina ,S40 2004-2010 sint  Ford : 1.6, 1.8 , 2.0.

2.   Motorizare diesel pt 2004-2010 ,1.6 si 2.0 ,joint venture cu Peugeot si Ford ,insa in esenta este PSA 

3.  S40 D2 este de 1.6 si are DPF .Orice diesel dupa 2005-2006 are DPF, ca este "umed"  adica pui aditiv sau "uscat" . D3 sau D4 este de 2.0

In rest daca nu o cumperi cu istoric ,este cam loterie astazi cu orice  diesel  si trebuie sa iti asumi eventuale cheltuieli (sigure),dupa.

Este acceptabil un 1.8 benzina insa te simt ca vrei ceva sa fie minimal ca si impozit ,respectiv consum.

Nu prea te vad  clientul fidel Volvo ci doar vrei Volvo ca deh!:)

O sa afli si alte raspunsuri care mai de care sa te convinga sa cumperi..

Noroc  sa ai..

 

 

Edited by 1984
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mihai933Ms mult ptr raspunsurile prompte. Dupa ce am postat aici, am gasit la vanzare un S40 cu 1,6 benzina  https://carzz.ro/volvo-s40-1600-cmc-benzina-132000-km-berlina-anul-200-anunt_685844.html   asta mi-a confirmat ca exista 1,6 benzina:lol:

@1984: Ms ptr raspunsuri, asadar m-ar interesa un S40, dupa 2008, benzinar, care sa nu aibe consumul in oras de peste 10. Bineinteles ca ma intereseaza consumul ptr ca stiu motoare de 1,6 benzina, cu consumuri de peste 12/urban.......imi facea cu ochiul acel 1,6 diesel dar m-am razgandit, la cate am citit pe forum. Intradevar, mai depinde si de norocul fiecaruia.

43 minutes ago, 1984 said:

Nu prea te vad  clientul fidel Volvo ci doar vrei Volvo ca deh!:)

Nu am condus Volvo, dar am pus ochii pe acest model mai de mult si nu imi permiteam...... este o masina frumoasa (interior-exterior), intradevar, sunt mai pe genul sport (hatchback) dar a venit vremea unei  masini mai spatioase, compacta si cu portbagaj mai generos fata de ce am eu, vad ca este o masina cu destule dotari pe care la alte masini le gasesti greu. Stiam de Volvo ca o masina foarte fiabila dar se pare ca fiabilitatea motoarelor 2004-2010, e un mit:( ca la aproape toate marcile renumite.  Oricand pot deveni fan Volvo dar asta depinde de mai multi factori........;) Nu s-a nascut nimeni cu Volvo in sange:lol: 

Edited by Florin77

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now