Aradean

Protocol Volvo S80 1999 2,5 TDI

52 posts in this topic

Va salut.

Am un S80 din 1999 2,5 TDI motor de T4 5 cilindri, cutie automata .

Am urmat instructiunile de identificare a erorilor si am mai mult de o caruta de erori.

Am imprumutat de la un amic un ELM327 dar nu se poate conecta la ECU.

Cam asta scrie pe Scan Master ELM:

Conection protocol :ISO 15765-4 (CAN 29/500)

Please wait for connection

No connection to ECU --> Last error: NO DATA.

Nu e bun a interfata?

Am incercat cateva softuri Scan Master ,OBDAuto doctor,MODiag si la fel imi da cu toate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest motor nu este OBD2 generic. 

Trebuie o scula profesionala pt diagnoza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie pus un tester original pe ea si o sa mearga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns.

Am programat-o pe vinerea viitoare la o diagnoza sumara si in 5 aprilie pt service la cutie.(diagnoza cutie+schimb ulei si ce mai trebuie).

Ce protocol foloseste acest tip de ECU?

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 3/23/2017 at 9:55 PM, Aradean a spus:

Va salut.

Am un S80 din 1999 2,5 TDI motor de T4 5 cilindri, cutie automata .

Am urmat instructiunile de identificare a erorilor si am mai mult de o caruta de erori.

Am imprumutat de la un amic un ELM327 dar nu se poate conecta la ECU.

Cam asta scrie pe Scan Master ELM:

Conection protocol :ISO 15765-4 (CAN 29/500)

Please wait for connection

No connection to ECU --> Last error: NO DATA.

Nu e bun a interfata?

Am incercat cateva softuri Scan Master ,OBDAuto doctor,MODiag si la fel imi da cu toate.

Daca esti din Arad ( asa cum sugereaza numele de utilizator) du-te la Gemenii in Ar Nou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.Am auzit de ei.

Multumesc.

Am programat  masina la Mercom in Ar.Nou pt diagnoza, schimb ulei si ce-o mai trebui la cutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da acolo. La semaforul cu bodrog o iei la stg

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noah.

Speed sensor output circuit is intrerupted.

A sters eroarea si dupa prima traversare peste liniile de tramvai a aparut din nou pictogramele pacii (ABS,STC si cea cu forma de cutie).

Schimbul de ulei,senzor si filtru il face in 3 Mai.

Merita sa achizitionez  2014D VIDA DICE for VOLVO ? http://www.autoobdshop.co.uk/wholesale/2012a-vida-dice-for-volvo-diagnostic-tool.html 

Sau https://www.aliexpress.com/item/2016-Latest-Version-2014D-Vida-Dice-for-Volvo-Professional-Universal-Diagnostic-Tool-for-Volvo-With-Green/32710664866.html?spm=2114.13010208.99999999.264.7uOluc

E compatibil pe 2,5 TDI din 99 automatic?

Edited by Aradean
Completare link-uri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, e compatibil !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Succes

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci!

Astept Viva Dice delivery.

Din pacate iepurasul chinezesc nu are topaieli asa mari sa ajunga in Arad repede.

Lung e drumul de pe AliExpress.Nici Amazonul nici Ebay-ul nu sta bine cu delivery.

#cristiann L-au testat gemenii cu 3 testere din dotare si nu au reusit sa intre pe toate modulele.E ceva editie limitata masina asta. Mi-au recomandat sa ma duc la cineva cu Viva Dice(l-am comandat deja...asa pt completarea trusei de scule).Mi-au zis ceva de motorasul de la oglinda din dreapta ca e intrerupt(desi merge) si ceva eroare de ABS (neclar)

O sa revin cu detalii cand am.

Am testat cu " USB KKL OBD2 Diagnose Interface VAG Audi VW Seat Škoda BMW Volvo Subaru 409.1 " Nici vorba " Nu se conecteaza la ECU

Autel Autolink AL319 OBD II/EOBD Code Reader " Nici vorba. Se conecteaza la ECU dar vede doar erorile de motor.Adca nici o eroare.Nu vede nici un alt modul auxiliar al masinii.(N/A la celelalte module).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat telescoapele fata(Monroe),bieletele antiruliu, bucsa rulment telescop dreapta(Febi) 6 ,pivoti fata,suport articulat motor,bucsa brat dr., placute frana spate.

Sa mai rezolv si erorle si sunt cel mai fericit pana se aprinde alt bec :D

Flansa superioara.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

La oglinda, nu este ars motorasul. Este defecta incalzirea in oglinda. Ca sa scapi de eroare, schimbi sticla ( daca te deranjeaza asa de tare)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba de deranj.Ma deranjeaza sa stiu ca am o functie si nu  o pot folosi.Nu-mi amintesc sa nu se fi deazburit oglinzile.

Am sa testez si continuitatea circuitelor de incalzire din oglinzi.Merci de info.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, paunionutz said:

La oglinda, nu este ars motorasul. Este defecta incalzirea in oglinda. Ca sa scapi de eroare, schimbi sticla ( daca te deranjeaza asa de tare)

Pai.. Nu e ars.Da ceva eroare de genu... Lipsa Comunicare.Permanent.

Desi NU am avut probleme cu dezaburirea de cand am masina. iar motorasul la oglinda dr.merge.

Mai am urmatoarele erori in DTCs date de un tester Multidiag azi :

 

Multidiag.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa vad zilele astea cum prind timp descfac panoul de la usa sa vad cate fire sunt in mufa si care cum fac contact.In mod normal ar trebui sa fie firele la motoras si firele la incalzire oglinda.O sa verfic mufele si continuitatea rezistentei de incalzire la oglinda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spray  de contact  si cablaje electronice Chemsearch.E bun daca il folosesc la mufe la masina? La termocentrala il folosim la AMC la toate conexiunile la actionari si sertare de comanda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

VIDA nu viva

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now