AlexL

XC 60 D3 Heico?

5 posts in this topic

Salut, in urma cu 10 ani când eram la facultate am inceput sa conduc un Volvo S60 D5 din 2002. 

Am devenit fan instant.

După ce m-am căsătorit i-am cumpărat soției un S40 din 2004.

In urma cu câteva luni mi s-a născut primul copil. Acum dorim sa ne cumpărăm un XC60.

Am găsit următoarea configurație despre care va cer părerea:

XC60 D3 FWD, 2.000 cc, face lift, îmbunătățit cu pachetul HEICO care a ridicat puterea la 194 cai putere.

Vă rog să îmi spuneți dacă ar trebui sa mă aștept la un consum mult mai mare decât la un exemplar "netunat" și la o uzura mai mare a motorului.

Apreciez orice intervenție. Mulțumesc

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am ars-o cu mapa Heico, dar luand in considerare niste lucruri de bun-simt si pentru ca nu mai suntem in 2005 cand toata lumea urla ca 'softul omoara motorul', raspunsul este 'nu'. Adica nu consuma astronomic mai mult (decat daca te 'dai' la ea, desigur) si nici nu-ti cade motorul pe strada.
Heico nu face chestia asta de 2 zile si este unul dintre cei mai respectati tuneri de Bolbo.

Daca-ti place masina - go for it. Heico nu reprezinta decat un mare +.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heico nu mai face soft de câțiva ani buni (de la trecerea la EDC17) . Ei fac niste powerboxuri ceva mai deștepte . 

Merge bine boxul Heico pe D5, D3 D4 nu am condus cu box dar sigur merge mai bine decât stoc . 

D3ul însă consuma destul de mult si nu oferă plăcerea D5-ului. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un soft (atentie, nu modificari la partea mecanica!) bine facut nu creste consumul decat daca vrei tu :))). Uite de ex al meu (2.4 D4) resoftat la ZipTunning de la 163 la 218CP (asa l-am luat recent), la 90 km/h in panta si treapta a 5-a cand calc acceleratia se duce la 130 si nici nu simte, dar consumul instantaneu sare si el la 25-38. Cu unul stock  (2.4 D3 163CP) in aceeasi situatie, arata consumul 18-20, dar clar nu fuge la fel, am testat personal. 

In rest n-am observat diferente de consum, la stil de condus temperat, dupa cum cred ca vei avea si tu, cu copil mic ;)

Succes la cumparare!

Edited by cosminel12345

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut ocazia sa merg cu XC60 D3 PB Heico dar si cu D5 PB Heico. La ambele se simte foarte bine diferenta.

20170315_161046.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now