Nicu B

Eveniment S40

15 posts in this topic

Salutare tuturor,

Am avut un eveniment cu una din masini, iar in urma evenimentului am primit acceptul pt reparatie in baza RCA al soferului vinovat. RCA-ul soferului vinovat este la Generali.

Eu nu sunt un adept al service-urilor autohtone care pentru aceasta reparatie vor pune flexul pe masina si vor da jos vopseaua originala pentru a o putea indrepta < mai ales pe ripa fata si spate> apoi vor revopsi partile afectate < din experienta stiu ca revopsirea nu va mai fi nicicand ca cea de fabrica, dupa 1-2 ani se va coji lacul sau se vor observa diferente de nuanta>

Am cerut un calcul pt reparatie in regie proprie, rezultatul pt aceasta dauna a fost 2300lei :)) . Oare exista posibilitatea in ai determina sa mareasca aceasta suma < in conditiile in care cred ca la orice service reparatia ar fi undeva in jurul sumei de 5000-6000lei

Momentan incerc sa o repar folosind tehnica PDR + vopsire , insa daca nu reusesc nu am alta varianta decat sa o duc la un service unde ... doamne ajuta.
Ce service-uri imi recomandati unde reparatia este de calitate < tinichigerie + vopsit>, pe o raza de 350 km fata de Galati.

Multumesc!

DSC_3006.JPG

DSC_3008.JPG

DSC_3009.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se pune "flex "  .Daca tu stii ca asa se lucreaza prin acele parti de tara,atunci nu mai comentez.:)

La ce ai tu de facut costa max 1600-1800ron plus ca este joaca de copii interventia .De vopsit asa fel incit sa iasa "mura " este mai delicat un pic insa nici tu nu mai ai masina de 2,3 ani ca sa ai vopseau brici.Se vede ca este lucioasa si obosita de vreme si multe multe spalari. Per  total cine ti-o face  trebuie finalizeze in aceeasi culoare si aspect lucrarea.

Succes

 

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Nicu B said:

Ce service-uri imi recomandati unde reparatia este de calitate < tinichigerie + vopsit>, pe o raza de 350 km fata de Galati.

De ce nu mergi direct la Primus? Oricum e pe RCA-ul aluia, ce-ti pasa cat costa?

LE: sau la Exclusiv (Constanta), ca tot e mai aproape de tine.

Edited by Mihai933

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt ca omul a zis DE CALITATE :)

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar se da cu ca/rahat in reprezentante? ....concurenta neloiala! Of of of! Vai vai vai!

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Midnight Caller said:

Pt ca omul a zis DE CALITATE :)

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Nu stiu despre altii, dar ce-am revopsit eu (e drept, la a doua incercare dar in baza garantiei) la Primus a iesit mai mult decat ok.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)
Pentru mine ideal ar fi tehnica PDR + vopsea peste cea de acum.

Daca se indreapta usa prin puncte sudura , sau prin inlocuirea fetei de usa, eu cred ca nu face mai nimeni reaba ok. Am mai avut exp. de genul cu masinile anterioare, ce pot spune e ca dupa un timp 1-2 ani ori vopseaua se cojeste, ori apar pete de rugina din interior spre exterior < vezi cand indreapta aripa interioara prin puncte de sudura arde vopseaua/prodectia interioara, el o revopseste pe exterior, dar pe interior de la condens in fc de grosimea tablei 1-2 ani ... RUGINA>, la fel si cu fata de usa.

In concluzie orice interventie termica < flex, sudura .. etc> duce la deteliorarea stratului de protectie pe interior si nu cred ca iti vopseste nimeni pe interior :))

 

Deci inca caut solutii.

PS: 1984, tu spui 1600-1800 lei, poate dar uite acum 3 saptamani un amic cu un logan a fost lovit in portiera st. fata, rezultat usa unfundata < fara alte probleme pe interior gen macara geam ... etc>. Reparatia la Apan Br. a costat 1200 lei. Vopsit in zona noastra e cam 250-350 lei / piesa < usa, aripa, bara ..> + 150-350 lei tinichigerie tot de piesa, la un calcul sumar 4 piese tinichigerie < 200/piesa> + 5-6 piese vopsit < 250 lei piesa > mie mi-ar da cam 2000 lei in conditiile in care masina nu se repara la service cu factura si autorizatie> Pe de alta parte reparatie PDR, unde am doua oferte este aprox 1300-1500 lei  dar aici trebuie adaugat si niste vopsit.

O sa vad ce decizie voi lua. Insa as aprecia parerea voastra obiectiva despre service-uri. Multumesc.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se realizeaza indreptare la cald sau prin puncte de sudura(chiar si cu argon), tabla galvanizata si tratata isi pierde proprietatile anticorozive si in scurt timp se umfla vopseaua si apare rugina, cel mai bine ar fi indreptat manual , cat se poate , chituit, sprit-chit si vopsea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Offtopic

Tabla este otelita (tratata si galvanizata relativ ,fata de cum se facea inainte de anul 2000) din fabricatie si apoi ceruita pe interior .Apoi in functie de lovitura primita ,ea se intinde  un pic  sau mai mult..Daca este un pic ,precum are colegul problema  , prin punctul termic creat cu ajutorul  pistolului inertial se indreapta intr-un anumit mod ,stiut de profesionistii in tinichigerie.

Acel punct termic creat este minimal  si nu are consecinte ulterioare asa dramatice ,vezi rugina ,cazut de chit ,vopsea etc .Daca se doreste alta solutie  rezulta inlocuirea reperului cu unul OEM  procedind la schimbare conform  procedurilor si standardelor de interventie si reparatie.

Si vopsitul sau orice procedura tehnica de natura mecanica, electrica etc la un autoturism reprezinta proceduri de reparatii si NU de fabricatie.Asta confunda foarte multi posesori. Vopseaua este de reparatie si nu de fabricatie iar componentele (intaritor ,diluant ,chit,filler.  plastic sprit , lac etc etc )se imperecheaza fiind acelorasi  firme si nu canibalizate functie de ,care este cea mai ieftina ,ca merge si asa. Asta este motivul ,unul dintre ele,in care nu tine lacul sau vopseaua..

Aceasta noua tehnica de indreptat la "rece" se practica dar dupa acea nu se mai intervine  sub nici o forma asupra piesei,vezi vopsit etc. La ce pret  ajunge factura ca urmarea a acestor operatiuni??!  Asigurarile nu platesc reparatia cit pentru un  RR ,find vorba de un Volvo ,sa fim seriosi.:)

Chiar si unele premium ,autoturismele din ziua de azi sint vai mama lor pe segmentul antifonare ,vopsitorie si doar ce se vede "ochiului" sint zonele vopsite.Scoate-ti pisla de sub capota la un Volvo si vedeti ce se arata s.a.m.d..

Indreptatul la" rece" costa mult si nu vad clienti sa ceara asa ceva pentru  infundaturi majore,plus ca nu merge la orice infundatura..Tot la reparat prin  tehnica  inca accesibila service-urilor se va face

Cam asta este stimabililor.. :)

 

Edited by 1984
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 14 minute, 1984 a spus:

 

Scoate-ti pisla de sub capota la un Volvo si vedeti ce se arata s.a.m.d..

 

 

Sa intelegem ca e de rau?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici vorba ! Economie pe toata linia ,insa preturile " mai premium ,unele fata de altele"..:)..sute si mii de cazane am vazut si vad si imi dau seama pe ce da fiecare banii ..Globalizare si monopol la monopol .Noi sa fim sanatosi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Du-te la Primus ca-i OK, eu mi-am facut toate vopsitoriile le ei si au iesit identice cu restul masinii.

De decontarea cu asiguratorul se ocupa tot ei asa ca scapi de dureri de cap.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1984 - Multzam pt detalierea tehnica.
Azi dupa schimbul de cauciucuri + spalat am observat ca portiera dreapta fata in partea superioara < cat tine geamul > sta mai in exterior cand e inchisa. Sus am cam 8mm aproape de fata de tabla scade spre 0mm. M-am uitat la prinderea balamalei pe caroserie si nu se vede a fi infundata ... Am facut o programare la cei de la Primus.
Weekend Placut si fara ev.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Total Reparatie: 7583 lei din care
Inlocuit usa fata + ornamente 3500 lei
Vopsit 2220 lei + manopera 740, restul tva.

Astept acceptul de plata, sper sa nu dureze mult. Revin cu poze
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamne dumnezeule cat amar de bani...

Bafta cu reparatia, sa iti iasa cat mai bine !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now