KSamuel

Upgrade Intellisafe Assist XC90 2016

12 posts in this topic

Salutare,

Am achizitionat recent un XC90 D5 Inscription model 2016 si am fost dezamagit cand am vazut ca functia de Pilot Assist e limitata la 50 km/h, si in acelasi timp surprins, pentru ca am vazut pe V90 optiunea cu limita la 130km/h. Dupa ceva cercetare am vazut ca se poate face update la software, pentru ca hardware-ul e acelasi. De asemenea, se pare ca si MY2017, va veni cu varianta imbunatatita a sistemului. Dupa ceva insistente la Primus Auto Bucuresti, au zis ca pot face si ei update-ul pentru undeva la 400 lei + TVA. 

Deci cei care vor sa faca update-ul, se poate face la Primus Auto. Cei de la Cluj, de la Premium Cars, care sunt de fapt mai aproape de mine, nu au fost foarte receptivi la chestia asta. Deci se pare ca-mi voi face reviziile in Bucuresti.

Mai multe detalii despre upgrade gasiti aici: http://accessories.volvocars.com/en-pe/XC90(16-)/Accessories/Document/VCC-496202/2016

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum, la modul serios, updateul respectiv,facut eventul la momentul reviziei nu ar trebui sa fie gratuit?

bine, avand in vede ca la schimarea cauciucurilor a trebuit sa platesc updateul de soft aferent ...ma astept sa nu intre in "revizie" ...desi totusi au mai facut cu aceasta ocazie si alte updateuri pe care nu le-am platit (cel obligatoriu ptr frana de mana si inca unul care a schibat comportamentul la recuperarea energiei)

M

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 51 minute, KSamuel a spus:

Salutare,

Am achizitionat recent un XC90 D5 Inscription model 2016 si am fost dezamagit cand am vazut ca functia de Pilot Assist e limitata la 50 km/h, si in acelasi timp surprins, pentru ca am vazut pe V90 optiunea cu limita la 130km/h. Dupa ceva cercetare am vazut ca se poate face update la software, pentru ca hardware-ul e acelasi. De asemenea, se pare ca si MY2017, va veni cu varianta imbunatatita a sistemului. Dupa ceva insistente la Primus Auto Bucuresti, au zis ca pot face si ei update-ul pentru undeva la 400 lei + TVA. 

Deci cei care vor sa faca update-ul, se poate face la Primus Auto. Cei de la Cluj, de la Premium Cars, care sunt de fapt mai aproape de mine, nu au fost foarte receptivi la chestia asta. Deci se pare ca-mi voi face reviziile in Bucuresti.

Mai multe detalii despre upgrade gasiti aici: http://accessories.volvocars.com/en-pe/XC90(16-)/Accessories/Document/VCC-496202/2016

Salut si bine ai venit pe forum.

Ne bucuram de prezenta ta aici dar ne-am bucura si mai tare daca ati intra (aici ma refer la toti cei care intra doar atunci cand au o problema ca o ultima speranta de ajutor) nu doar cand aveti probleme/plangeri.

 

In legatura cu ce ai scris, eu am update-urile facute la ultima versiune acum 2 saptamani, o sa verific daca e vreo diferenta pentru Pilot Assist.

Update-urile sunt facute la revizia de 30.000 km in baza "garantiei" deci daca apare inseamna ca-i moka, daca nu apare e pe bani (din pacate) si din cum apare link-ul presupun ca- pe bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 19 ore, Maurice a spus:

Salut si bine ai venit pe forum.

Ne bucuram de prezenta ta aici dar ne-am bucura si mai tare daca ati intra (aici ma refer la toti cei care intra doar atunci cand au o problema ca o ultima speranta de ajutor) nu doar cand aveti probleme/plangeri.

 

In legatura cu ce ai scris, eu am update-urile facute la ultima versiune acum 2 saptamani, o sa verific daca e vreo diferenta pentru Pilot Assist.

Update-urile sunt facute la revizia de 30.000 km in baza "garantiei" deci daca apare inseamna ca-i moka, daca nu apare e pe bani (din pacate) si din cum apare link-ul presupun ca- pe bani.

Buna,

Updateurile sunt gratuite, ceea ce descrie colegul KSamuel este un upgrade pentru ca a fost facut pentru un model mai nou de masina chiar daca hardware-ul este acelasi.

Reprezentanta are dreptul sa ceara bani pentru upgrade cu exceptia daca cu softwareul vechi este cu probleme (de exemplu tot se blocheaza, da erori...) atunci clientul poate sa se apeleze la reprezentanta si sa ceara rezolvarea problemei dar si in cazul asta reprezentanta poate sa faca dar re-load la software-ul original / updatat sau sa fie binevoitori si sa ofere sa faca un software upgrade pe gratis / pe garantie.

 

Eu cand am avut un software upgrade (ca sa am trip statistics in meniu) mi-a disparut setare din meniu de RHD sau LHD pentru faruri, ceea ce a insemnat o alta vizita la reprezentanta.... toate facute inca pe timpul garantiei, daca faceti upgrade la soft va recomand sa verificati ca totul functioneaza si ca nu au disparut lucruri din meniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subscriu la cele exprimate de colegul @gfieraru mai sus: daca apare la accesorii atunci este un upgrade, tratat ca orice alt accesoriu si in consecinta cred ca ar trebui platit. La Service 2.0 se face update (nu upgrade) automat la ultima versiune de software existenta pentru acea versiune de masina. 

Oricum este bine ca se poate face asa ceva - la generatiile mai vechi era limitare hardware pentru aceste noi functioonalitati software. 

Multumim colegilor pentru informare - foarte interesant. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 2017-3-31 at 3:45 PM, KSamuel a spus:

Salutare,

Am achizitionat recent un XC90 D5 Inscription model 2016 si am fost dezamagit cand am vazut ca functia de Pilot Assist e limitata la 50 km/h, si in acelasi timp surprins, pentru ca am vazut pe V90 optiunea cu limita la 130km/h. Dupa ceva cercetare am vazut ca se poate face update la software, pentru ca hardware-ul e acelasi. De asemenea, se pare ca si MY2017, va veni cu varianta imbunatatita a sistemului. Dupa ceva insistente la Primus Auto Bucuresti, au zis ca pot face si ei update-ul pentru undeva la 400 lei + TVA. 

Deci cei care vor sa faca update-ul, se poate face la Primus Auto. Cei de la Cluj, de la Premium Cars, care sunt de fapt mai aproape de mine, nu au fost foarte receptivi la chestia asta. Deci se pare ca-mi voi face reviziile in Bucuresti.

Mai multe detalii despre upgrade gasiti aici: http://accessories.volvocars.com/en-pe/XC90(16-)/Accessories/Document/VCC-496202/2016

KSamuel, cum facem sa deschidem o reprezentanta Volvo la Sibiu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu m-as baga, insa ne trebuie undeva intre 500.000 si 1 milion EUR. Poate ca ar merita sa ne intalnim la un cafei sa dezbatem aceasta chestiune :). 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

90.oooE costa numai licenta :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Ce mai e milionul in ziua de azi? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 04.05.2017 at 1:06 PM, maverick a spus:

Si eu m-as baga, insa ne trebuie undeva intre 500.000 si 1 milion EUR. Poate ca ar merita sa ne intalnim la un cafei sa dezbatem aceasta chestiune :). 

Nu-i cam mare range-ul? Între 500.000 si 1.000.000? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba da - depinde cate masini vrei in showroom si cat de mare service-ul peste limita minima impusa. Totul este furnizat de Volvo la preturile lor - nu poti ca dealer oficial sa faci ce vrei tu si cum vrei tu - totul vine de la ei, cu audit anual - atat showroom cat si service. Plus stocuri de masini. 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now