denis

Masina trage dreapta

21 posts in this topic

Vreau sa spun ca masina trage dreapta aparent fara motiv de foarte mult timp.Nu tare insa e spuparator.Are facut unghiul de fuga de vreo patru ori.Dupa schimb de cauciucuri,directie,piese etc. Am schimbat tot ce am crezut ca e de vina insa nimic.Odata am dus masina inapoi la service si m-am plans ca nu au facut unghiul cum trebuie asa ca l-au mai facut odata insa masina tot trage dreapta.

Are cineva solutii?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La noi, soselele au o mica inclinatie catre dreapta, sa se scurga apa, deci este normal ca masina sa traga foarte putin dreapta. Daca trage simtitor, atunci este o problema. 

1. Unghi de fuga

2. Presiune inegala in anvelope

3. Cadru motor descentrat

4. Jocuri in articulatie

5. O roata infranata

Etc....

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar putea fi o roata cu probleme ca se aude o huruiala.Zilele astea am observat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok sunt in ceata si nu mai stiu ce sa fac in continuare.

Am comandat un rulment sh si am muncit azi jumate de zi de l-am schimbat ca cel de pe masina nici de caruta nu mai e bun.Nu joaca deloc insa e teapan.Am pus tot la loc si cand sa plec cu masina planetara scapata pur si simplu.Se pare ca a iesit capul din oala din partea de la cutie.Am dat iar roata jos si am ramas foarte surprins sa observ ca planetara e ca si cu s-a scurtat.Pur si simplu nu mai sta la locul ei.A iesit din oala si nu mai vrea sa intre calumea la loc.Am mers incet cu a doua pana acasa si se aut trosnete si pocnete de zici ca sare roata.Am hatanato cu piciorul si nimic,totul e strans si la locul lor.Ma gandesc ca rulmentul poate e de v70 si nu de xc70 insa nu stiu daca e vreo diferenta.Din pacate nu am stat sa ma uit daca e vreo diferenta atuci cand l-am schimbat.Am vazut ca se potriveste si l-am pus.Masina merge si in valuri sa zic asa si chiar nu am nici o idee care e problema.Cand am scos planetara din rulment a atarnat in jos si am observat ca a iesit din oala si se tinea in burduf insa am zis ca o imping la loc si e ok.

Voi ce ziceti.Am facut vreo prostie?Am incercat sa scot planetara de tot insa nu iese din cutie.

Edited by denis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e când te apuci singur din păcate... A sărit planetara din tripoda probabil și s-ar putea după trosniturile alea sa ai nevoie de alta...

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi vreau sa o dau jos sa desfac burduful si sa vad ce are.Pe mine ma mira faptul ca daca a sarit din tripoda de ce nu intra la loc?

Are vreo siguranta ceva? Ca sa o scot din cutie trebuie doar sa trag de ea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intra inapoi un pic fortat, trebuie pozitionata corect si impins mai tare dupa care verificat daca se inclina in toate pozitiile, acum e blocata si din acest motiv trosneste . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles.Ma apuc de treaba ca trebuie sa o dau jos.Altfel nu pot sa o smecheresc.

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lucreaza cu FOARTE mare atentie intr-un loc curat, ca sa nu alergi rulmenti cu ace prin iarba.,.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat planetara jos iar din pacate cred ca avea inceput de sfarsit de mai mult timp.Am ramas cu capul planetarei in mana dupa ce am desfacut burduful.

Mai departe vedeti pozele.

Planetarele se pot reconditiona?Sunt firme care se ocupa cu asa ceva?Nu vreau sa o reconditionez pe asta,vreau doar sa stiu daca pot sa mai iau ceva pe ea sau o arunc la gunoi.

IMG_4541.JPG

IMG_4543.JPG

IMG_4546.JPG

IMG_4547.JPG

IMG_4544.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adio .

Ai nevoie de un cap de planetară . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca nu gasesc decat in partea de la roata insa nu din partea de la cutia de viteze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E aceiași colivie în amândouă :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 6 minute, Bogdan G a spus:

E aceiași colivie în amândouă :P

O fi aceeiasi colivie insa axul e diferit.Daca nu gasesc tot capul degeaba.Kit-urile de reparatie am observat ca sunt altfel fata de cele originale.Deci nu pot sa le combin intr-un fel sau altul.Poate ma insel.Nu stiu.

Pe de alta parte pot sa zic ca am schimbat si planetara de pe dreapta,anul trecut.Acolo s-a dus capul de la roata si cand l-am desfacut nu seamana deloc cu cel care il am acum de la planetara din stanga.Nu cred ca planetara de pe dreapta are alte ansamble decat cea de pe stanga in capul de la roata.

Edited by denis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu asa am făcut .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De fapt inca mai am planetara de pe dreapta si poate fac una buna din doua defecte.

Merci! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 31 minute, denis a spus:

De fapt inca mai am planetara de pe dreapta si poate fac una buna din doua defecte.

Merci! :)

M-am uitat si nu am cum sa folosesc capul de la planetara din dreapta insa intrebarea mea e: Pot sa scot bilele si coroana (aia din pozele de mai sus) de la una si sa pun la cealalta? Sincer sa fiu nu-mi dau seama cum se construieste capul de planetara.Trebuie scule speciale?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie nici o scula speciale . Eventual niște mănuși sa nu te murdărești 😂

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si a mea trage stanga rau cand franez la viteza... :)) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit pana la urma o planetara de volvo.Nu stiu modelul.Este exact ca a mea insa mai scurta.Am schimbat capul planetarei si acum e ok.Merge uns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now