IoanHera

Probleme inchidere geam Volvo S40

7 posts in this topic

Buna ziua. Postez aici problema mea la un Volvo S40 2.0D din 2004. Concret: la viteze de peste 100 km/h apare un vâjâit in zona geamului usa stanga fata. Cateodata geamul pare a nu se inchide complet, mentionez ca am incercat ridicarea lui manuala si se ridica putin, dar vâjâitul tot nu dispare. Credeti ca schimbarea chederului din zona geamului ar rezolva problema sau trebuie gasita rezolvarea in alta parte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate nici usa nu se inchide bine. Desi, din ce spui, pare a fi de la geam. poate a fost fortat, sau cine stie de ce nu se inchide bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usa este aliniata ok, desi cand o inchid se aude ca si cum nu este ceva la locul lui pe la geam. Am gasit cheder second si nu l-as cumpara ca sa aflu ca e alta problema. Atunci cand incepe sa se auda vajaitul respectiv daca imi bag degetul intre cheder si geam se amplifica. Plus de asta mai si trosneste geamul cand ajunge in partea de sus la inchidere. O fi ceva si cu macaraua geamului?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi la un tinichigiu bun .

Nu este o problema comună modelului dvs . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine mai face asa cateodata. Usile sunt perfect aliniate insa chederul la fiecare e vechi, copt la soare. Sunt curios ce ai rezolvat, dl. Ioan. Eu am cumparat sh un cheder bun bunut dar nu l-am montat inca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut problema asta si sa dovedit a fii din zona oglinzii stanga, am desfacut capacelul cu twiter din interior si am strans bine acel surubul de prindere, am reasezat buretii si problema sa rezolvat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now