Sign in to follow this  
Followers 0
Xwinner

Sunet la roata fata sofer(cred)

5 posts in this topic

Am verificat forumul si desi s.a mai postat in legatura cu zgomotul la roti, nimic specific cu problema mea. 

Deci, in urma unui drum intins pe european de vreo 50 de km am constatat ca in momentul in care am intrat in oras si am luat o denivelare (nu groapa) se aude un troncanit puternic de pe puntea fata. Inca nu stiu sigur daca e de la roata din dreapta sau stanga, dar inclin sa cred ca e pe stanga. In momentul in care iau alte gropi (ca deh, traim pe luna, nu intr.o tara cu infrastructura) se aude un troncanit pe fata, chiar si la cea mai mica denivelare plus ca am observat cand am deschis geamul ca se aud ca niste bile ce lovesc asfaltul in urma (nu stiu daca e de la deum sau rulmentul e dus de tot). Ideea e ca nu am mai folosit.o de atunci si astept saptamana asta sa merg cu ea in service. 

As aprecia cateva opinii legate de aceasta problema ca sa.mi fac o idee in mare despre ce e vorba si cam ce trebuie schimbat sa nu imi iau vre.o teapa prin service. 

P.S. Sunt genul de persoana cam paralela cu mecanica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, e posibil sa fie de la flanșe. Ele troncăne când treci peste denivelări.

Ai un mecanic la care să duci mașina să ți-o vadă?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Flansele 'troncane' si daca brachezi rotile cu masina stand pe loc. :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, Mihai933 a spus:

Flansele 'troncane' si daca brachezi rotile cu masina stand pe loc. :ph34r:

Asta daca ai rulmentii uzati :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda. Poi are mai multe probleme. Arcurile pe fata sunt rupte si practic toata suspensia pe fata sta in amortizoare.  

Da. Am gasit un mecanic bun, am vorbit si de arcuri si am gasit pe la suceava cu 100 lei bucata (dezmembrari). Sa vad azi ce imi spune mecanicul de restul problemelor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0