Oreste

Volvo XC60 2017

34 posts in this topic

Salut,

Sunt nou in comunitate si intentionez sa achizitionez un XC60 nou, motor D4 AWD AT6, 190 cp.

Sunt novice in marca Volvo, dar dintre XC60,BMW X1, BMW X3, Audi Q5, Q3, VW Tiguan, Touareg, am inclinat spre XC60.

Din pacate nu stiu mai nimic despre motorizare si cutia de viteze. Nici nu sunt un priceput in ale mecanicii.

Am inteles ca in Septembrie o sa apara modelul nou, de aceea pt modelele in stoc cei de la reprezentanta ofera un discount consistent, aprox 12.500 euro, pretul final fiind undeva la 44 000 inclusiv TVA. Nu sunt inca sigur ca e cea mai buna alegere si mi-ar fi de ajutor niste pareri autorizate.

Multumesc.

Oreste
If it works don't fix it

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in primul rand trebuie sa spui despre ce echipare vorbim pt ca  37.oooE + TVA e bine daca e varianta Luxury .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da e varianta Luxury

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blana pretul in cazul asta.

Test drive ai bagat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut test drive, imi place f mult masina, ce m ar fi interesat, daca ate ceva probleme specifice, consum exagerat, cat de confortabila e pentru pasagerii din spate la drum lung?

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/5/2017 at 0:22 PM, Oreste said:

Salut,

Sunt nou in comunitate si intentionez sa achizitionez un XC60 nou, motor D4 AWD AT6, 190 cp.

Sunt novice in marca Volvo, dar dintre XC60,BMW X1, BMW X3, Audi Q5, Q3, VW Tiguan, Touareg, am inclinat spre XC60.

Din pacate nu stiu mai nimic despre motorizare si cutia de viteze. Nici nu sunt un priceput in ale mecanicii.

Am inteles ca in Septembrie o sa apara modelul nou, de aceea pt modelele in stoc cei de la reprezentanta ofera un discount consistent, aprox 12.500 euro, pretul final fiind undeva la 44 000 inclusiv TVA. Nu sunt inca sigur ca e cea mai buna alegere si mi-ar fi de ajutor niste pareri autorizate.

Multumesc.

Oreste
If it works don't fix it

Salut, 

Este motorul D5 de 2400 cmc, cutie automata in 6 trepte - ambele consacrate. A aparut deja modelul nou cu arhitectura VEA - motor 2.000 cmc, 4 cilindri, cutie noua AT8. Arhitectura VEA este insa disponibila si pe XC60 existent, insa fara AWD - doar FWD - asa am luat eu. Am si un topic unde am descris experienta mea cu arhitectura VEA. 

Oricum felicitari pentru alegere - bine ai venit printre noi. Daca vei avea grija de masina sunt sigur ca iti va aduce multe satisfactii. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce am citit incep sa cred ca nu se justifica 4×4. Mie mi ar fi de folos pentru acces in santiere, indiferent de conditiile meteo. Sunt convins ca e ceea ce vreau, dar ramane sa finalizez motorizarea si tipul de tractiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@maverick gresit, exista VEA AWD pe XC60 se numeste T5 si e genială combinația . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, Bogdan G said:

@maverick gresit, exista VEA AWD pe XC60 se numeste T5 si e genială combinația . 

T5 este benzina - Oreste dorea diesel. VEA AWD XC60 doar pe noul XC60, din pacate. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

t5 e tot motor VEA și consuma cat un 2.4 diesel .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte probabil , d5(2.4)-ul cosuma destul de mult.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma atrage un motor pe benzina, dar ar trebui sa fac un drive test sa simt masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca este o idee foarte buna sa faci un test drive cu ambele motorizari si te hotarasti - insa sa reusesti sa il iei pe fiecare suficient de mult sa il testezi exact pe ce ai nevoie - drumuri neasfaltate, acceleratie, consum la drum lung, etc. Eu unul sunt fan diesel VEA D4 AT8 datorita consumului si fara compromis la performante vizavi de D5 2.4L AT6. Eu nu sunt amator de viteza, si imi plac drumurile linistite.

Poate ca, asa cum spune BogdanG, si T5 s-ar putea sa fie o solutie - desi are un cuplu mai mic. Cred ca depinde ce vrei - viteza (desi ambele sunt limitate electronic), atunci probabil ca cei 245 HP sunt o solutie; daca vrei cuplu si drumuri usoare (neasfaltate, panta), atunci probabil ca D4 e mai potrivit, datorita cuplului mai mare, si cu un consum mai bun. Pentru mine, e mai potrivit D4. 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marele dezavantaj fata de concurenta este faptul ca tractiune 4×4 diesel nu gasesti decat cu motorizare 2.4.BMW X3 ofera Xdrive cu motor de 2.0.cu exact aceleasi performante ca 2.4 de la Volvo,cutia automata mai performanta,plus tinuta mai buna de drum,preturi second la fel ca Volvo.In schimb e sub Volvo la aspect exterior, interior, siguranta activa si pasiva.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
59 minutes ago, vlvboy said:

Marele dezavantaj fata de concurenta este faptul ca tractiune 4×4 diesel nu gasesti decat cu motorizare 2.4.BMW X3 ofera Xdrive cu motor de 2.0.cu exact aceleasi performante ca 2.4 de la Volvo,cutia automata mai performanta,plus tinuta mai buna de drum,preturi second la fel ca Volvo.In schimb e sub Volvo la aspect exterior, interior, siguranta activa si pasiva.

Noul XC60 nu mai vine cu motoare de peste 2.0. Are 4x4 pe alea. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,stiu cam tarziu totusi,sa il vedem ce poate in fata concurentei mai ales ca urmeaza sa apara cat de curand noul X3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca se va vinde ca vechiul XC60 atunci n-are de ce sa-si faca probleme si nu vad de ce n-ar face-o.

XC60-ul vechi e cel mai vandut model "ever" in segmentul lui.

Acum 2 ani cat si anul trecut XC60 s-a vandut intr-un numar aproape dublu fata de X3 si de 4 ori mai multe fata de X4.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum 36 minute, Maurice a spus:

Pai daca se va vinde ca vechiul XC60 atunci n-are de ce sa-si faca probleme si nu vad de ce n-ar face-o.

XC60-ul vechi e cel mai vandut model "ever" in segmentul lui.

Acum 2 ani cat si anul trecut XC60 s-a vandut intr-un numar aproape dublu fata de X3 si de 4 ori mai multe fata de X4.

Am cautat si eu cifrele cu vanzarile pe 2016 (in EU sta mai bine XC60...putem observa si in Bucuresti acest lucru :)

XC60 in EU = 82990 unitati     X3 in EU = 47455 unitati         X4 in EU = 28440 unitati

XC60 in US = 20431 unitati     X3 in US = 44196 unitati         X4 in US = 4989 unitati

XC90 in EU = 35471 unitati     X5 in EU = 37097 unitati         X6 in EU = 12596 unitati

XC90 in US = 20431 unitati     X5 in US = 32428 unitati         X6 in US = 7117 unitati

Sursa   http://carsalesbase.com/

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am intrat in posesia unui XC60, motor D4 AWD, automat. Masina este superba si cred k o sa ma multumeasca pe deplin. Multumesc pentru informatii.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-o stapanesti sanatos si sa n-ai probleme cu dansa.
Also, poze. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites



 

IMG-20170602-WA0020.jpg

IMG-20170529-WA0008.jpeg

IMG-20170529-WA0006.jpeg

IMG-20170602-WA0029.jpg

IMG-20170529-WA0012.jpeg

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos iar daca chiar te satisface poate ar merita o garantie extinsa daca nu ai facut deja . 

Volanul incalzit e chiar util si mai ales parbrizul incalzit . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente

Arata interesant combinatia consolei cu restul interiorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/2/2017 at 3:37 PM, Oreste said:

Astazi am intrat in posesia unui XC60, motor D4 AWD, automat. Masina este superba si cred k o sa ma multumeasca pe deplin. Multumesc pentru informatii.

Sa o stapanesti sanatos si sa va aduca doar bucurii. Masina este superba si are tot ce ii trebuie - siguranta si optionale. Ne bucuram ca am putut ajuta cu un sfat din experienta noastra anterioara. 

Poate un Polestar ar fi potrivit de asemenea - ajuta mult la comportamentul masinii. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ai înnebunit Mav-ule cu Polestarul tau. Nu ai 2 posturi sa nu zici Polestar . Hai sa te dau o tură cu un Polestar adevarat ca poate iti trece . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now