Sign in to follow this  
Followers 0
Xwinner

Problema cu radio

9 posts in this topic

Buna dimineata. Dupa ce am inceput sa ma satur de cd.urile track ale mele, am decis sa mai ascult si radio. Problema e ca acum 2 saptamani mergea perfect, claritate buna in functie de acoperire, dar acum se aude foarte prost. Dau pe SCAN si nu.mi gaseste niciun post radio, iar cand dau manual pe 91.9(kiss fm in iasi) se aude extrem de prost. Deci daca ati avea o idee despre ce e vorba si cam cat ma costa pentru ca m.am cam saturat de aceleasi 18 melodii de pe cd everyday. Intru in depresie:)). 

Aaa. Si inca un lucru observat, dupa vreo ora doua de bazaituri pe radio, isi revine, dar doar daca stau pe loc. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta mă duce cu gândul la lipsă de semnal --> sau probleme la antenă. I-ai făcut ceva în ultimul timp?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nope. Nimic. Condus facultate casa si invers. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci să nu fie vreo zonă crepusculară pe acolo pe unde conduci tu :). Glumesc.

Pune-i un tester dedicat să vezi dacă ai ceva întreruperi/erori.

Edited by Kronborg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presupun că ești pe banda FM1?! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@blueazimutnu știu ce legătură ar avea dacă e fie pe FM1 fie pe FM2.

La Fordul meu S40-ul meu funcționează atât FM1 cât și FM2 :lol:. Frecvența se strică în momentul în care ești între văi, munte sau zone fără semnal.

De altfel, prin împrejurimile Vaslui City, din câte îmi aduc aminte, este multă câmpie și nu ar fi trebuit să aibă probleme. Plus că zice ”până acum 2 săptămâni funcționa”. Cred că ar trebui totuși testat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca eu stau in Iasi, folosesc masina doar pana la facultate si inapoi acasa. Deci nu se pune problema de acoperire in Iasington. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna. Aceasi problema am avut-o si eu acum ceva timp. Mergeam spre Bucuresti, eram trei in masina si am observat ca in afara Oraselor pierdeam semnalul Radio ( Europa FM de obicei, au o acoperire buna). La intoarece spre casa ( Suceava ) aceasi problema pana in momentul in care am decis sa " debransez" incarcatorul prietenului meu din spate care statea in partea cu antena din luneta dreapta spate ( Volvo V50) si supriza: am inceput sa am iar semnal radio. Cred ca Smartphonul cu 4G-ul lui conectat la priza din spate interfera cu antena din spatele pasagerului. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ultima vreme si eu receptionez prost posturile de radio, in special pe autostrada A1. Suspectez niste probleme la transmisia de la relee. Am experimentat chiar si lipsa totala a semnalului radio acum circa o saptamana, cand am circulat intr-o mare furtuna electrica pe A1, intre Pitesti si Bucuresti. Nu mergea deloc nici macar România Actualitati, care merge oriunde de obicei. In cele din urma am oprit de tot sistemul audio, caci fulgera ca naiba in jurul meu. Era un spectacol de sunet si lumina, mai interesant decât o banala muzica de la radio...:P

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0