mcflor1981

Revizie Volvo S60 mcflor1981

9 posts in this topic

Buna ziua,

Sunt de curand posesorul unui Volvo S60, Diesel, an 2011, (172.000 km) din Martie 2017. Revizia autoturismului s-a efectuat anul trecut in luna Iunie 2016 (155.000 km), astfel incat s-au rulat 17.000 km.

Potrivit cartii de servisare am vazut ca revizia se efectueaza la 1 an sau maxim 27-30.000 km.

Intrebari:

- este obligatoriu sa efectuez revizia in Iunie 2017 ? sau cand voi implini cei 182-185.000 km (27-30.000 km) ? Mentionez ca martorul ulei imi indica nivelul optim iar masina nu indica alte informatii cu exceptia mesajului de intampinare "Bespreek tijd voor onderhoud" care prin traducere din olandeza ar reprezenta: "discuta din timp de intretinere / revizie"

- nu functioneaza scrumiera si nici optiunea pentru incarcare telefon (foarte slab), respectiv nu citeste stick-urile cu muzica. Este posibil sa fie o siguranta arsa, unde se afla panoul de sigurante, as putea sa le inlocuiesc singur? In portbagaj am testat si am curent la priza de 12V

Va multumesc anticipat pentru efortul vostru de a ma indruma.

 

Edited by mcflor1981

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, daca iti da acel mesaj in bord este timpul sa ii faci revizia.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 17 ore, mcflor1981 a spus:

Buna ziua,

Sunt de curand posesorul unui Volvo S60, Diesel, an 2011, (172.000 km) din Martie 2017. Revizia autoturismului s-a efectuat anul trecut in luna Iunie 2016 (155.000 km), astfel incat s-au rulat 17.000 km.

Potrivit cartii de servisare am vazut ca revizia se efectueaza la 1 an sau maxim 27-30.000 km.

Intrebari:

- este obligatoriu sa efectuez revizia in Iunie 2017 ? sau cand voi implini cei 182-185.000 km (27-30.000 km) ? Mentionez ca martorul ulei imi indica nivelul optim iar masina nu indica alte informatii cu exceptia mesajului de intampinare "Bespreek tijd voor onderhoud" care prin traducere din olandeza ar reprezenta: "discuta din timp de intretinere / revizie"

- nu functioneaza scrumiera si nici optiunea pentru incarcare telefon (foarte slab), respectiv nu citeste stick-urile cu muzica. Este posibil sa fie o siguranta arsa, unde se afla panoul de sigurante, as putea sa le inlocuiesc singur? In portbagaj am testat si am curent la priza de 12V

Va multumesc anticipat pentru efortul vostru de a ma indruma.

 

Buna,

masina avertizeaza pentru service cu 1 luna sau 1000 de km mai repede zicand ca este timpul sa se faca programare pentru service, daca revizia nu se face/ DIM-ul nu se reseteaza atunci la moment dat o sa zica ca service overdue.

In cartea Volvo se zice ca revizia se poate face +/- 1 sau +/- 1000 de km fara ca garantia sa fie afectata.

Presupun ca masina nu mai are garantie, deci poti face revizia cand doresti tu, din punctul de vedere a masinii este recomandat sa se faca cum scrie in cartea service sau chiar sa se schimbe uleiul la intervale mai mici.

In legatura cu scrumiera si portul USB nefunctional imi pare rau dar nu stiu daca au siguranta separata dar daca doresti sa le faci sa funtioneze ar fi recomandat sa-l conectezi la VIDA si sa vezi ce erori se gasesc (cel putin eu asa as face)

Numai bine.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/15/2017 at 10:59 PM, CataP said:

Salut, daca iti da acel mesaj in bord este timpul sa ii faci revizia.

Saluare,

Multumesc pentru informatii

Succes in continuare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru prizele de 12V de la cotiera siguranta o gasesti la picioare la pasager, in partea stanga sus unde se termina mocheta.

Pentru muzica e un topic special cu problema asta, pe scurt trebuie sa reconvertesti fiecare melodie mp3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc "Criss03s" pentru raspuns. Pentru siguranta ma voi uita in locatia indicata. Pentru muzica, vad ca este o generalitate .... Eu am descarcat de pe youtube in format mp3 melodii dar fara succes, ... atunci te intreb sa ma luminezi, ce inseamna sa reconvertesc ?. Multumesc pentru sprijin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru muzica descarca de pe net dBpoweramp si le reconvertesti cu acest program. O sa iti mearga dupa mp3-urile. Sigurantele alea de la picioare de care ti-am spus sunt mai mici decat cele din portbagaj, asta ca sa stii cand cumperi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, criss03s said:

Pentru muzica descarca de pe net dBpoweramp si le reconvertesti cu acest program. O sa iti mearga dupa mp3-urile. Sigurantele alea de la picioare de care ti-am spus sunt mai mici decat cele din portbagaj, asta ca sa stii cand cumperi.

Si ce a uitat colegul sa iti mai spuna, este ca stick-ul trebuie musai in format FAT32 ca NTFS nu stie :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now