Kronborg

Idei pentru cel mai bun traseu București-Oradea?

16 posts in this topic

Salutare,

Așa cum sună și titlul, sunt interesat să știu care este cea mai bună variantă pentru a ajunge la Oradea, din București.

Mă refer la calitatea drumului, în primul rând.

Este cineva care a fost recent prin zonă și poate să îmi dea ceva sfaturi? Cum mai este Dealul Negru? Dar Valea Oltului? Știu că au fost în reparații recent.

Aveți ceva idei?

Mulțam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi teava pana la Sibiu, Razvane. Si dupa dai de autostrada recent deschisa pe care se merge super ok. Nu cred ca sunt probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucuresti via Brasov-via Ungheni-via a3 cu destinatia Oradea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la Sibiu pe Valea Oltului faci cam 4 ore mers lejer fara oprire - daca bei o cafea la Valcea atunci faci 4,5 ore. 

De la Sibiu ai mai multe variante - una frumoasa si una rapida: 

- varianta frumoasa: Deva - Brad - Tebea - Varfurile - Beius - aici ai 2 variante - stanga Tinca si pe urma dreapta spre Oradea, sau tot in sus spre Baile Felix. Aici cu atentie ca pe la Varfurile nu stiu daca s-a terminat asfaltarea insa merge si cu masina mica - am trecut cu S60 de cateva ori. 

- varianta rapida: Sibiu - Sebes - Cluj Napoca - Huedin - Oradea. 

Oricum iti va placea la Oradea - pacat ca stai doar o noapte - orasul acela este de vis acum. Mai ales ca este asta: http://www.aquapark-nymphaea.ro/ Nu este de ratat :). 

 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc frumos de răspunsuri, băieți. Întrebam pentru că de doi ani de zile nu am trecut mai departe de Alba-Iulia cu agregatul:D.

@maverick le iau în calcul pe amândouă, pentru că mă bate gândul să mă întorc tot pe la Oradea, cu toate că Timișoara o să îmi fie mai aproape.

@Mihai933 Mișule, știu că A3 are doar câteva bucăți de la Sibiu până pe la Lugoj, dar încolo spre Alba-Sebeș-Cluj mai nimic. Doar DN. S-a mai construit ceva din 2015 încoace fără să aibă mare fast și deschidere?

@lik1999 Până la Tîrgu Mureș e drumul pe care îl făceam cu ai mei când eram mic și mergeam la Baia Mare. Mi-ai adus aminte de copilărie :).

Cu stimă,

Răzvan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucuresti-tg mures faci cam 4,5-5h mers normal ,

Tg-mures - oradea cam 4-4.5h pana la vama depinde mult de trafic

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe tot traseul ai autostrada ai bucuresti -ploiesti si apoi inca 40 km pe langa cj

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum zice si Mav, pâna la Sibiu ai drum foarte bun (aproape jumate autostrada), apoi numai autostrada. Varianta asta se impune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singura problema este când prinzi accident pe Valea Oltului și stai ca prostul în coloana așteptând deblocarea drumului.  

E mai lung pe Brașov dar parca mai pitoresc . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi frumos pentru sfaturi. Să aveți un weekend fain!

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, demn de mentionat, saptamana trecuta cand am fost la Sibiu am stat vreo 15 minute in coloana la dus, se circula intermitent pe vreo 2 portiuni de ~2KM. Lucrau la poduri.
Cand m-am intors am prins verde si n-am mai stat, dar pe sensul opus era coada maricica.

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, Kronborg said:

Mulțumesc frumos de răspunsuri, băieți. Întrebam pentru că de doi ani de zile nu am trecut mai departe de Alba-Iulia cu agregatul:D.

@maverick le iau în calcul pe amândouă, pentru că mă bate gândul să mă întorc tot pe la Oradea, cu toate că Timișoara o să îmi fie mai aproape.

@Mihai933 Mișule, știu că A3 are doar câteva bucăți de la Sibiu până pe la Lugoj, dar încolo spre Alba-Sebeș-Cluj mai nimic. Doar DN. S-a mai construit ceva din 2015 încoace fără să aibă mare fast și deschidere?

@lik1999 Până la Tîrgu Mureș e drumul pe care îl făceam cu ai mei când eram mic și mergeam la Baia Mare. Mi-ai adus aminte de copilărie :).

Cu stimă,

Răzvan

As recomanda intoarcerea tot pe Oradea, desi drumul prin Serbia este mai frumos - mai dificil (E70 Zagreb - Belgrad), insa dupa aceea, pe malul celalalt at Dunarii, vazand tarmul nostru in splendoarea lui este de vis. Daca tot vrei sa faci o nefacuta, insa sa iti mearga la suflet, intri in tara pe la Portile de Fier, dupa ce vizitezi piciorul de pod al lui Apolodor de pe malul sarbesc, si te opresti la Dubova la clisura pentru 2 zile - este o experienta de neuitat - de vizitat Muzeul Portile de Fier, pesterile si plimbarea pe cazane neaparat. 

De acolo ai iarasi mai multe alternative de venit spre casa:

- pe Valea Cernei - care mie imi place deosebit spre Baia de Arama - Targu Jiu - Horezu - Valcea - Pitesti. Nu stiu cum mai este drumul spre Campu lui Neag, sa iesi direct spre Petrosani si in sus spre Hateg - neaparat de vazut zimbrii.

- Caransebes - Sarmisegetuza - Hateg - Hunedoara - Sibiu - Valcea (nu stiu daca Transfagarasan si Transalpina sunt deschise)

- combinatie din cele 2 de mai sus - Targu Jiu - Petrosani - Hateg si restul. 

PS. Da-mi si mie te rog un mesaj privat cu ce ai vrut sa spui cu "Până la Tîrgu Mureș e drumul pe care îl făceam cu ai mei când eram mic și mergeam la Baia Mare. Mi-ai adus aminte de copilărie"

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 20.05.2017 at 9:46 AM, Kronborg a spus:

Mersi frumos pentru sfaturi. Să aveți un weekend fain!

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

La intoarcerea acasa, sa ne dai si un feedback, pe unde ai mers si cum a fost. Drum bun!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur. Cu drag, undeva pe la jumătatea lui iunie.

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi colegi, iată și câteva poze, așa cum am promis:

*poze din afară

1. Autostrada Maribor-Ljubljana (Slovenia)

2. Idem

3. Velenje (mică parte din coloană)

4. Alpii sloveni

5. Un superb Volvo V90 aaaaabsolut fermecător *drooling*

 

 

DSC_0747.JPG

DSC_0753.JPG

DSC_0755.JPG

DSC_0759.JPG

DSC_0786.JPG

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Autostrada aia este fermecatoare oricand mergi. Dar si varianta are farmecul ei. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now