Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Lupuconstantin

Ulei castrol contrafacut autokarma

17 posts in this topic

Cred ca mi-am luat o teapa , am comandata 6 litri de ulei castrol pentru volvo 0w30 si am primit 4 litri de ulei  fabricat la 01.2014 si 2 litri 01.2017, tind sa cred ca cei 4 litri sunt contrafacuti , lipsindu-le mai multe elemente de securitate: lipsa folie aluminiu la capac,lipsa cod tara fabricatie, capac fara inscriptie castrol, miros diferit, si altele ,dupa cum se vede in poze. Ce parere aveti?

DSC_5995.JPG

DSC_5996.JPG

DSC_5997.JPG

DSC_5998.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am părerea ca ieftin dai ieftin face. Și oricum niciunul nu e uleiul care trebuie, adică cu sigla de Volvo.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 minutes ago, Midnight Caller said:

Am părerea ca ieftin dai ieftin face. Și oricum niciunul nu e uleiul care trebuie, adică cu sigla de Volvo.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Din care stiu, nu mai exista la vanzare castrol  cu sigla Volvo , gresesc?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu știu de unde știi, eu am stoc și comand în mod curent.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just now, Midnight Caller said:

Nu știu de unde știi, eu am stoc și comand în mod curent.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Ai la vanzare? La ce pret?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai PM

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

E fabricat in 2014, de aceia arata diferit ambalajul . Este de Italia . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot în Italia se fabrica și cel cu sigla VOLVO

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Si eu am avut bidoane de 1 litru cu folia din capac lipsa(unele o aveau unele nu ca si la tine) si eticheta tip vechi si nu mi s-a parut nimic suspect tot asa muult mai ieftin decat la ,,magazinele oficiale,, care baga adaos de 200 la suta in pret dintr-un loc de unde am posibilitatea sa-l ridic de la ei sau eventual sa-l comand prin posta,il folosesc de 4 ani de zile,ultimele dati mi l-a dat pe cel cu eticheta aurie si tot asa nu pe toate sigla volvo pe unele scria ford si mazda,atata timp cat avea specificatiile corecte pentru motorul meu nu m-a interesat ce sigla are adica a1,b1,a5,b5 0W30 Castrol EDGE. Locul de aprovizionare este in Suedia(sunt mai multe si in Germania sunt o gramada de colegi pe forum care  stiu),au anunt in mica publicitate aici,asa i-am descoperit,se aprovizoneaza foarte multi posesori de autoturisme personale care isi fac service-ul singuri inclusiv ateliere service mai mici si nu am avut niciodata probleme din cauza uleiului! Parerea mea este ca diferenta de aspect a ambalajului se datoreaza faptului ca ,,ti-au bagat pe gat,, un sortiment de ulei ,,mai vechi,, tot cu aceleasi specficatii care din punctul meu de vedere este OK si eu la penultimul schimb am pus vreo 2 litri din bidoanele ,,vechi care imi ramasesera dinainte si nu a avut nimic,cat despre firma mai documenteaza-te pe pagina lor vezi ce info mai gasesti dar parerea mea este ca in domeniul asta cine umbla cu uleiuri contrafacute dispare imediat dupa piata consecintele aparand instantaneu,asa ca daca firma are date precise de contact si o existenta confirmata nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi! Eu am spus parerea mea in functie de experientele mele dar cred ca te au luminat mai bine colegii Bogdan si MC!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu. Exista imbuteliat in Italia si are sigla Volvo sau in Belgia si nu are sigla Volvo . E acelasi lucru inauntru .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa evitati discutii de genul, cumparati Volvo OE :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 5 ore, Dinoco a spus:

 

Ca sa evitati discutii de genul, cumparati Volvo OE :D

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

sau rugam patronii si copatronii de service auto sa plateasca in ...... un test de ulei si sa publice rezultatele

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma rog de aia de la Total lubricants srl de 3 luni sa-mi dea un pret clar pt acest lucru, raspunsul a fost vag, "domle costa cam 100e testarea " . 

@Dinoco o idee excelenta . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista in USA laborator

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Brava said:

Exista in USA laborator

Si ce mai astepti, co-patroaneeee? Domnul Vicu si-a testat in regim propriu uleiul peste mari si tari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co-owner :)))

Ma ocup saptamana asta :D

simulare-carti-vizita-3.jpg

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites