banderas

usb

14 posts in this topic

Salutare tuturor!Sunt nou pe forum asa ca scuzati-mi stàngàcia..Sunt proprietarul unui volvo s60 fabricat in 2011,motor 2000,163 cv! Ma poate lamuri cineva de ce unele melodii de pe stick(usb)nu reuseste sa le citeasca?le descarc  toate de pe acelasi site,unele melodii merg perfect in schimb la  altele imi scrie track iligibil....de exemplu,dupa 5-6 trackuri iligibile se blocheaza tot..va multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Pentru inceput, incearca un alt stick. Daca problema persista, evita formatarea FAT 32.

Direct NTFS si ar trebui sa nu mai ai probleme! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult avx! Voi incerca si aceasta varianta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

În primul rand trebuie spus ca masina nu știe NTFS iar cel mai bine canta bit rate de 128. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Bogdan!Am incercat si variantele spuse de avx dar fara nici un rezultat! Ai dreptate ,masina nu recunoaste NTFS,nu-mi recunoaste usb-ul!Ai putea sa fii mai explicit te rog ce inseamna bit rate de 128?scuze dar nu sunt chiar un as in ale tehnologiei!Iti multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta un program cu care sa-ti faci melodiile mp3-uri la 128 sau la cat iti merge si ai rezolvat-o. De unde "cumperi" tu muzica sunt diverse "firme" care convertesc muzica in diverse formate, bit-rate-uri etc.

De exemplu pe S60 nu pot pune formatul flac care pe XC90 merge cel mai bine asa ca atunci cand iau un CD (cumparat in prealabil sa am caltate cat mai buna) il convertesc flac cat si mp3

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Maurice pt idee...in cel mai scurt timp voi incerca si varianta asta! Sper sa fie totul ok!Zi buna sa aveti!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In general, pe sistemele audio ale masinilor din ziua de azi minimul de fisiere acceptate sunt in formatul MP3 (fie el 64, 128, 320kbps) si WAV. Ma rog, mai sunt si altele, dar astea sunt cele mai folosite. Ca recomandare, asculta MP3-uri pe 320kbps (ok dpdv al calitatii/spatiului ocupat pe USB). Nu are ce sa nu mearga (asta daca excludem alte probleme: USB corupt, fisier MP3 corupt, etc). Totodata, vezi ca memoria USB pe care o folosesti sa fie formatata in FAT32 sau FAT (masinile nu stiu NTFS, iar unele nu stiu nici de exFAT).

Daca ai muzica in formatul FLAC si vrei sa o aduci la MP3, ai utilitarul acesta moca: https://sourceforge.net/projects/flacsquisher/

Pentru convertit WAV, CDA, etc la MP3, exista diverse alte programe :).

Ca sa vezi ca nu ai probleme de alta natura, ia un stick, format la FAT32, arunca pe el cateva melodii in MP3 si testeaza. 

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 10 ore, costin96 a spus:

 

Daca ai muzica in formatul FLAC si vrei sa o aduci la MP3

Daca-ti merge FLAC e aiurea s-o convertesti MP3 (cu exceptia size-ului mai mic)

Din cate stiu FLAC este una din variantele cele mai performante la care pierderea calitatii este aproape 0.

La mine pe XC90 se simte diferenta FLAC/MP3 Bowers&Wilkins pe cand la S60 nu am sesizat diferente intre CD/MP3 - FLAC nu merge.

Edited by Maurice
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maurice Yup. Am spus in ideea in care nu merge/citeste FLAC pe masina (mie nu imi citeste FLAC, imi citeste in schimb WAV). 

Tehnic, FLAC este un WAV compresat si cu ID3TAG. :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect.

Eu am inceput sa descarc de la Bowers&Wilkins FLAC 24-bit dar dupa ce am umplut un stick de 64G am trecut la 16-bit ca nu am sesizat nicio diferenta dar dimensiunea fisierului e mult mai mica. Sunt o gramada de comparatii pe youtube exact pe tema asta si recomanda 16-bit

Abonamentul de 1 an e vreo 60 dolari, calitatea e exceptionala dar muzica e aiurea, nu merita. Dupa ce am inceput sa dau jos muzica de la ei am schimbat si in casa toate cablurile la boxe, intre receiver/amplif/CD/BlueRay ca nu-mi pai placea cum se auzea. Diferenta se simte dar o caruta de bani niste cabluri ca lumea.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

FLAC 16bit inseamna calitate CD. La cum este inregistrata si masterata muzica in ultimii 20 de ani... Este arhisuficient.

Pentru cabluri de semnal eu folosesc cabluri Cordial. Se gasesc la senia.ro. Mi se par ca au cel mai bun raport calitate-pret. Aici clar conteaza cablurile.

Pentru cablurile de boxe eu folosesc cabluri de cupru multifilare. Cele mai indicate sunt cele care se folosesc in modelism pentru alimentarea motoarelor electrice. Nu am simtit niciodata diferenta aici si am probat mai multe cabluri scumpe. Se simte in schimb diametrul. Cea mai mare dimensiune acceptata de borne. De exemplu: Aliexpress

 

 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat cabluri de la QED, cam scumpe. 

Dopa ce le-am schimbat au inceput sa se balbaie boxele "front", trebuie upgrade si acolo.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu,din ce am observat,nu reuseste sa citeasca melodiile mai mari de 7,00 MB.....celelalte,de marime normala,3-4-5 MB merg perfect! Oricum,multumesc tuturor celor care au incercat sa-mi dea o mana de ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now