Tibor15

Adaugare cuplu+cp

5 posts in this topic

Buna,am un Volvo v50 din 2006 cu 220000km si are un motor de 1,6 diesel.doresc SA stiu cum pot mari cuplul,cp si care este costul. Daca fac modificari de acest gen, scad durata de viata a turbinei ambreiajului sau motorului ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest efort nu prea merita daca nu iti stii istoricul motorului (intretinere) pina la acest rulaj mare pentru acest tip de motor.

Adica  cine ti-l face  cu simt de raspundere va tine cont si despre niste uzuri (vezi turbina) sau puterea nominala reala motor in sarcina .Ipotetic avind si ceva probleme  si costurile vor fi mai mari per total si nu doar simplu soft de 250-300E sau cit o mai fi el acum. Trebuie si DPF  off, alti bani

Este parerea mea ,insa vezi si tu .Totusi la cit bagi in acesta operatiune mai bine un 2.0D fara dpf din fabrica  ca esti  acolo ca si pret ,putere,consum doar ca trebuie sa faci vinzari,cumparari,auto etc :)

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea merita updateul după cum spune și colegul . 

Totusi dacă vrei se pot obtine performanțe bune din 1.6D însă în detrimentul fiabilității iar 1.6d este etalon in probleme motor .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am cumparat masina,am ales 1.6d pentru CA toata lumea a spus CA 2.0 Este foarte pacatos...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala este mai păcătos pe partea de injecție . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now