Sign in to follow this  
Followers 0
Vaporean78

Schimb filtru aer și combustibil

10 posts in this topic

Salutare,

Am și eu o nedumerire. La cati km se schimba filtrele de aer, polen și combustibil  în condițiile în care mașina nu circula în Romania decât o luna sau 2 pe an? De fapt știe cineva la cati km recomanda producătorul?

Va mulțumesc în avans

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fiecare revizie. Adica, anual sau la 10.000-15.000 de km. Depinde si de masina. La S40 se schimba anual sau la 10.000 de km. La S80, cred ca numarul de km. e mai mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haide ma! Pe bune???!!! Intrebam pe forum cand se schimba filtrele? Probabil ca asta stie si nevasta-mea... este de tot rasul

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, paunionutz said:

Haide ma! Pe bune???!!! Intrebam pe forum cand se schimba filtrele? Probabil ca asta stie si nevasta-mea... este de tot rasul

Salut. Pai nu e deloc de ras. Eu nu vin în tara decât o data pe an. Maxim 2 luni vara. În rest masina circula în Suedia unde filtrele de combustibil se schimba la al doilea schimb de ulei. Filtrele de aer sunt ca noi. Dacă vrei le sufli sau le schimbi. Cum te tine buzunarul. Eu nu cred ca 

Volvo nu recomanda schimbul de filtre respectiv aer, polen și combustibil la fiecare schimb de ulei. Dar am zis sa întreb și eu pe forum. Mulțumesc oricum.

Când ma întorc o sa întreb personal la un service Volvo în Suedia. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci!!!!!! Revizia inseamna ulei si filtre, pe tot mapamondul! Daca vrei sa scuturi filtrele si sa strecori uleiul, asta nu inseamna ca ai facut revizia. In plus nu este nici o avere

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresit domnule Paun, filtrul de ulei si polen se schimba la fiecare revizie iar motorină și aer motor la două revizii, conform Volvo nu din burta . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnu Gutu si dumneavoastra schimbati filtrul de motorina la 2 revizii si pe cel de aer, la fiecare revizie. Asa ca nu luati in considerare ceea ce spun cei de la Volvo, restul e can can

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel de aer nu am cum sa-l las două revizii pt ca nu-l mai găsesc de pământ, adică trebuie să angajez un arheolog in loc de mecanic si nu gasesc . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 minute, Bogdan G a spus:

EatCel de aer nu am cum sa-l las două revizii pt ca nu-l mai găsesc de pământ, adică trebuie să angajez un arheolog in loc de mecanic si nu gasesc . 

Este irelevant, comform Volvo (nu din burta), filtrul de aer se schimba odata la 2 revizii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot la manual spune că în țările ce au condiții severe de trafic se schimba mai des . 

În SUA filtrul de aer motor se schimba la 3 revizii sau 48.ooo km  Sau chiar 4 revizii și 64.ooo km Screenshot_20170608-235953.thumb.jpg.78a. Ce zici de asta ? 

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0