Sign in to follow this  
Followers 0
hyp3rcrys

Omologare 7 locuri xc90

5 posts in this topic

Salut. De curand sunt nou posesor de volvo xc 90, 2007, 2.4 d, 185 cp, adus din slovacia. Stie cineva sa imi spuna cum pot omologa 7 locuri?

Masina fiind de 5 locuri.

Am montat deja locurile spate cele 3 plus cele 2,centuri si toate plasticaraiele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie  sa întrebi la RAR . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la Rar si am itrebat, acolo au spus ca imi trebuie ceva hartie de la volvo din care sa reiese ca masina e omlogata 7 locuri. Am sunat la cluj la reprezentanta si mi-au spus ca ei nu mai fac din cauza ca au fost persoane care au veni inapoi dupa bani pt ca RAR ul nu a omologat 7 locuri, din discutia avuta cu tipul am inteles ca cei carora nu li se omologase erau de fapt smecherii care inmatriculase masinile ca autoutilitare si revenise sa le faca 7 locuri, i.am explicat ca mi se pare normal sa nu le omologheze pt ca e vorba de impozit.

In cazul meu nu vorba de o masina inmatriculata in tara, acum vreau sa o inmatriculez.

Daca poate cineva eventual sa imi dea alte numere de telefon de la alte reprezentante din tara sau persoane care lucreaza la volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un amic care a luat un peugeot 307 varianta standard din Franta dar la care fusese scoasa bancheta  spate fiind inmatriculata cu 2 locuri, deci initial masina a fost vanduta ca avand 5 locuri de producator si inmatriculata ca utilitara in Franta.

A adus-o in tara, i-a pus bancheta (nici o modificare ca toate erau la locul lor din fabrica) si a vrut s-o inscrie la noi.

Parca dupa vreo 2 ani a vandut-o la dezmembrari ca n-a reusit s-o inscrie cu costuri rezonabile in niciun fel. Au mai trecut vreo 10 ani de atunci dar nu cred ca s-a schimbat prea mult legislatia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna, incearca direct Volvo, reprezentanta in Romania. Poate stiu ei mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0