Kronborg

De la Performance la Premium Sound

7 posts in this topic

Așa cum îi spune și numele topicului, o să vă spun în câteva idei cum am reușit să trec de la Performance la Premium Sound.

Să încep cu începutul, conduc un S40 echipare Momentum, dar care până acum o săptămână avea un sistem audio slab, fără forță sau acuratețe a sunetului, care nu avea nici mufă de AUX, nici MP3, nici mufă de iPod/iPhone... nimic. Practic, târam după mine un maldăr de cd-uri audio pe care eram nevoit să le schimb la fiecare oră.

Am căutat extensiv modalități de a îmbunătăți sistemul audio, însă peste tot pe unde am întrebat, răspunsurile erau negative. Ba că nu am aplificator, ba că nu am fibră optică, ba că e scump, ba că nu merge. Asta până când @Vicu mi-a vândut un pont prețios, și anume, să îi contactez pe niște băieți din Ungaria care se ocupă de astfel de upgrade-uri (mersi, Vic!).

Zis și făcut, îi contactez pe facebook pe cei de la VDASH Hungary, oameni care se arată foarte deschiși la colaborare și cu care încep să comunic neașteptat de bine și de natural. Persoana de legătura se numește David Silingi, iar tehnicianul care mănâncă sistemele audio pe pâine la micul dejun se numește Laszlo. Thumbs up, m-ați prins în plasă!

Le dau detalii despre mașină, fac verificări, îmi spun exact ce am nevoie, ce trebuie cumpărat - mi se dau variante (fie cumpăr eu componentele și achit manopera, fie mi le achiziționează ei de la un parc SH și achit totul integral). Le zic să achiziționeze ei toate componentele și vin eu cu materialul insonorizant de la Silent Coat și Dynaudio.

Fac programarea pentru 2 iunie, ajung acolo pe la 12, le las oamenilor mașina iar seara la ora 20 este gata.

Ce au făcut, în mare:

  • insonorizare fețe interioare de uși față-spate, insonorizare difuzoare, insonorizare podea, insonorizare portbagaj;
  • montat fibră optică în toată mașina;
  • montat amplificator;
  • montat cablu pentru intrare AUX, iPod/iPhone;
  • montat difuzoare cu membrană de kevlar pentru premium sound;
  • software premium sound;
  • înlocuit cablul pentru microfonul de telefon din plafonieră (conectivitate bluetooth);

Probabil vă întrebați dacă a meritat sau dacă este vreo diferență. Da, pentru ambele.

  1. Muzica se aude clar, mai tare și cu o mult mai mare acuratețe.
  2. Zgomotul exterior a fost redus cu cel puțin 30% datorită insonorizării.

Dacă aș recomanda cuiva operațiunea? Da, clar.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravoooo!

 

... da' tot nu mi-ai zis cat ma costa de la HP la Premium pe S60 :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ofertele sunt personalizabile. Standard de la performance la premium costă 600€, dar apoi dacă ai fibra optică trasă deja pentru HP, suma trebuie să scadă. Dacă eşti interesat pe bune, putem întreba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da interesant.

Poate schimb si eu la nevasta in S60.

Poate ne vedem la Penny sa ne bagam urechile putin in masina de test.

Edited by Maurice

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, Maurice said:

Da interesant.

Poate schimb si eu la nevasta in S60.

Poate ne vedem la Penny sa ne bagam urechile putin in masina de test.

Cu drag, Maurice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumirile se adresează lui @Vicu.

În postul inițial am tag-uit greșit :ph34r:.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bravoooo!

 

... da' tot nu mi-ai zis cat ma costa de la HP la Premium pe S60 :))

Pentru a mea cereau 400€

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now