TooL

Inlocuirea conductelor de servodirectie V50

9 posts in this topic

Salutare.

Am tot cautat aici pe forum discutii legate de conductele de servodirectie si nu prea am gasit, asa ca incep eu un topic.

Problema mea a aparut dupa o vizita la service, unde pe langa altele de reparat, mecanicul a gasit si conductele de servodirectie intr-o stare destul de rea, mi-a aratat poza cu conductele acoperite de lichid. Iar a 2-a zi, fix in fata casei, cand sa fac o laterala am ramas fara servo. Probabil la verificare fiind trase, a cedat vreo fisura. am verificat nivelul lichidului si vasul este gol.

La service mi s-a recomandat sa schimb toata caseta de directie, eu totusi ma gandeam ca pot scapa doar cu schimbul conductelor, eventual dintr-o dezmembrare. Intrebare este ce cod are conducta de servodirectie si daca este cineva care vinde asa ceva, nou sau sh, si cat de complicata e operatiunea de inlocuire?

multumesc,

 

Edited by TooL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, :ph34r:

Continuarea povestii e in felul urmator..

Intr-adevar, acele 2 conducte nu se vand ca si piese de schimb (stupid marketing! <_<) si esti nevoit sa cumperi o caseta de directie noua, desi vechea e perfect funtionala. Nu inteleg, de ce au mai facut conducte care se insurubeaza, puteau sa proiecteze 2 canale direct in corpul casetei..

In fine, am pus mana pe internet si telefon si da-i bataie cu cautat de masini dezmembrate. Am reusit sa gasesc la cineva o lada de conducte din care mi-am ales ce-mi trebuia. instalarea a fost destul de usoara, direct pe masina, fara sa demontez caseta.. Cost 120 conductele + 60 lichidul. Final fericit. :rolleyes:

 

Capture.PNG

Edited by TooL
Grammar
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-a ars bine ala la bani.Un atelier decent de mecanica ti le face din conducta la metru taiata si bercuita la capete,ca pe conductele de frana,sunt asemanatoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 5 ore, IulianE a spus:

Te-a ars bine ala la bani.Un atelier decent de mecanica ti le face din conducta la metru taiata si bercuita la capete,ca pe conductele de frana,sunt asemanatoare.

Nu au nici o legatura cu cele de frana si nu se pot face, cum zici tu

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...caseta de directie este supusa presiunii constante de N ori decit frina de serviciu si apoi pedala de frina nu o apesi in podea din prima sa dezvolti o presiune ce o suporta caseta de directie frecvent..

In fine se mai confectioneaza si artizanal insa nu este asa de simplu sa umbli la o caseta precum la un  distribuitor ABS,etc....Conductele de frina sint mai mici in diametru dintr-un motiv lesne de stiu..

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-adevar, initial am considerat ca se pot face/bercui, dar nu a mers, in primul rand tipul de bercuire e unu conic care, aparent, nu a putut fi facut asa de usor. In cele din urma, problema s-a rezolvat cu schimbarea cu unele dintr-o caseta dezmembrata de focus. A trecut 1 1/2 ani si merge brici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@TooL salut, unde ai inlocuit conductele? am aceeasi problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 04.09.2019 at 1:30 PM, schatten said:

@TooL salut, unde ai inlocuit conductele? am aceeasi problema.

Salut, conductele le-am cumparat din dezmembrari, iar montajul acasa cu un prieten mai priceput. Am montat fara sa dam caseta jos, desi nu a fost chiar usor. Partea cea mai complicata a fost sa gasim consuctele, de obicei, ti se vinde toata caseta. Mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now